4 jel, amiről a nárcisztikus szülő könnyen felismerhető
A nárcisztikus személyiségzavar sok esetben a gyerekek szemszögéből a legproblémásabb.
Manapság egyre több szó esik a nárcisztikus személyiségzavarról, amely sokakat érint valamilyen formában. Szinte mindenki ismer legalább egy olyan személyt, aki hordozza a tipikus jegyeket, ami az adott személy környezetére is komoly hatással lehet. Különösen akkor szükséges nagy figyelmet fordítani erre a területre, ha a szülő kapcsán merül fel ez a személyiségzavar – hívta fel a figyelmet a Psychology Today.
A nárcisztikus személyiségzavar többek között megmutatkozhat abban, hogy az adott személy túlértékeli saját magát, manipulatív, vágyik az elismerésre, ugyanakkor nem kíváncsi másokra, kapcsolatai felszínesek és öncélúak. Gyakran konfrontálódik másokkal, képtelen meghallgatni és elfogadni ellenkező véleményeket, szempontokat, és nehezen tűri a kritikát.
Ezen jegyek tetten érhetőek szinte minden esetben, ám amikor egy nárcisztikus szülőről van szó, más tipikus tünetek is felmerülnek, amelyektől a gyermekek szenvednek, a környezet azonban nem feltétlenül ismeri fel ezeket.
A nárcisztikus szülő legjellemzőbb ismérvei
Gyakori példa, hogy a szülő a gyermekei sikerein keresztül szeretné megvalósítani azokat az álmokat, amelyeket a saját életében nem sikerült elérnie. Ilyenkor a gyermek személyisége, igénye, vágyai háttérbe szorulnak, a szülő jelöli ki számára az általa vélt helyes utat mind a tanulmányok, mind a karrier, mind az élet más területein. A gyermek előrehaladást személyes sikerként élik meg, a szeretetüket is ettől teszik függővé. A sikeres gyermek, akire büszkére lehetnek, áldás, a sikertelenségre azonban elutasítással reagálnak.
Emellett azonban érvényesülhet a felsőbbrendűség is: a gyermekkel való versengés örök probléma. Az anya féltékeny a saját lányára, igyekszik magát szebbnek, tapasztaltabbnak, okosabbnak láttatni, hogy megmaradjon a vezető pozíciója. Szélsőséges esetben kemény kritikát fogalmaz meg, és minden lehetséges módon visszahúzza a gyermeket, még felnőttként is.
A nárcisztikus szülők a külvilág felé dicsekednek, gyakorlatilag bármivel. Az anyagi javak, a szakmai vagy tanulmányi sikerek, de akár egy külföldi nyaralás is okot ad arra, hogy ezzel mások előtt hencegjenek. Ennek gyakran gyermekeik is elszenvedői. A közösségi média ideális terep arra, hogy a külvilág felé azt sugallják, irigylésre méltó az életük.
A manipuláció a szülő-gyermek kapcsolatokban is érvényesül. A nárcisztikus szülő gyakran hibáztat, a gyermeket okolja saját problémáiért, és igyekszik bűntudatot kelteni benne. Nem riad vissza a zsarolástól sem, például a tanulmányoktól teszi függővé az anyagi támogatást, nem törődve azzal, hogy a saját gyermeke valóban egy általa kiválasztott egyetemre kíván-e járni. Eközben folyamatosan érezteti, hogy a gyermek nem felel meg az elvárásainak és csalódást okoz.
Ezen jelenségek indokolják a mentálhigiénés szakember felkeresését, mind a szülő, mind a gyermek esetében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)