A nárcizmus 4 finom jele a nőknél

A nárcisztikus személyiségjegyek sok esetben így mutatkoznak meg a legegyértelműbben.

2025. május 26., 15:26

Szerző:

Manapság egyre több szó esik a nárcisztikus személyiségzavarról, amely nőket és férfiakat egyaránt érinthet, ugyanakkor a két nemnél eltérő formát ölthet. A nők esetében sokszor annyira enyhék lehetnek a jelek, hogy azokat gyakran észre sem veszi a környezet a kezdeti időszakban – hívta fel a figyelmet a parade.com.

A nárcisztikus személyiségzavar az érintettek számára is sok nehézséget okozhat, ám többségük ezzel nincs tisztában, ugyanakkor a környezetüknek nagy kihívást jelenthet a velük való kommunikáció. Legyen szó munkahelyi vagy családi viszonyrendszerről, a nárcizmus minden emberi kapcsolatra rányomja a bélyegét.

Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, néhány trükköt érdemes lehet bevetni, ha nárcisztikus személy él a családban, és garantált, hogy előbb vagy utóbb konfliktusok fognak kialakulni. Az érintett személyek gyakran önzőek, másokon átgázolva valósítják meg a terveiket, és eközben elismerést és csodálatot várnak, különösen a hozzájuk közel álló családtagoktól és barátoktól.

Mindez mindenki számára megterhelő, ám ahhoz, hogy a megfelelő módszerekkel normalizálható legyen a kapcsolat, és ne kelljen elszenvedni a nárcisztikus személyek szeszélyeit, valamint hogy az érintettek segítséget kaphassanak egy szakembertől, lényeges az is, hogy környezetük mikor ismeri fel, mivel állnak szemben.

A nárcisztikus vonások így jelentkeznek a nők esetében

A 168.hu korábban már megírta, mi jellemző a nárcisztikus férfiakra és hogyan ismerhetőek fel a legkönnyebben. A nők esetében azonban jóval árnyaltabb a kép, és a kapcsolat mélységétől függően nem minden esetben evidens mások számára, hogy a másik ember személyiségzavarban szenved.

Azt azonban érdemes tudni, hogy az egyik leggyakrabban előforduló, ám kezdetben szinte észrevétlen jel, hogy a nárcisztikus nők gyakorlatilag bármilyen beszélgetést képesek olyan irányba terelni, hogy magukról beszélhessenek. Szükségük van a visszaigazolásokra, így előbb-utóbb még akkor is saját magukra terelik a figyelmet, ha kezdetben figyelmes hallgatóságnak bizonyulnak. Valójában végig azt keresik a beszélgetések során, hogy mikor vehetik át a főszerepet.

A nárcisztikus személyiségjegyek barátok esetében is megfigyelhetőek. Legegyértelműbben akkor észlelhető, amikor egy bonyolult vagy problémás ügy ismertetése közben feltűnővé válik, hogy a másiknak nehezére esik végighallgatnia a történetet. Ha ez mégis sikerül, gyors témaváltásra törekszik, és semmitmondó, egymondatos tanácsokat ad, valamint arra biztatja a másik felet, hogy ne vegye túl komolyan a problémát.

Az is jellemző, hogy a nárcisztikus személyek képtelenek elviselni a kritikát, ahogyan a hibáik beismerése is nehezen megy számukra. Attól sem riadnak vissza, hogy például egy munkahelyi környezetben másokra tereljék a gyanút.

A határok tiszteletben tartása sem tartozik az erősségeik közé: ők azok a személyek, akik az éjszaka közepén is felhívnak, bármikor képesek e-mailekkel bombázni, és egyáltalán nem érzékelik, mikor vannak a másik terhére.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)