10 intő jel, hogy nárcisztikus szülő mellett nőtt fel

A nárcisztikus szülő olyan személy, aki saját szükségleteit és önképét a gyermekei fölé helyezi, gyakran manipulációval és érzelmi visszaéléssel irányítva őket. Ez a viselkedés súlyos hatással lehet a gyermekek önértékelésére és érzelmi fejlődésére.

2025. május 14., 13:38

Szerző:

A nárcisztikus szülők gyermekei gyakran küzdenek önértékelési problémákkal, szorongással és nehézségekkel az egészséges kapcsolatok kialakításában. Fontos, hogy az érintettek felismerjék ezeket a mintákat, és szükség esetén szakember segítségét kérjék a feldolgozás és gyógyulás érdekében – figyelmeztet a Choosing Therapy.

A nárcisztikus szülő feltélekhez köti a szeretetet

Ha bizonytalan abban, hogy a szülei viselkedése egészségtelen volt-e, ez a 10 jel segíthet felismerni, milyen is az, amikor valaki nárcisztikus szülő mellett nő fel:

Állandó figyelemigény: A nárcisztikus szülők gyakran vágynak az elismerésre és a figyelemre, és hajlamosak saját sikereiket előtérbe helyezni gyermekeik eredményei előtt.

2. Kritika és önbizalomrombolás: Gyakran kritizálják gyermekeiket, hogy fenntartsák saját felsőbbrendűségüket, ezzel csökkentve a gyermek önbizalmát és önértékelését.

3. Empátia hiánya: Kevés figyelmet fordítanak gyermekeik érzelmi szükségleteire, és gyakran figyelmen kívül hagyják vagy lekicsinylik azok érzéseit.

4. Határok megsértése: Nem tisztelik gyermekeik személyes határait, és gyakran beavatkoznak azok életébe, döntéseibe, ezzel korlátozva önállóságukat.

5. Manipuláció és bűntudatkeltés: Gyakran alkalmaznak manipulációs technikákat, például bűntudatkeltést vagy érzelmi zsarolást, hogy elérjék céljaikat.

6. Felelősség elhárítása: Ritkán vállalják a felelősséget tetteikért, és hajlamosak másokat hibáztatni saját hibáikért vagy kudarcukért.

7. Gyermek mint önkiterjesztés: Gyakran tekintenek gyermekeikre saját énjük kiterjesztéseként, és elvárják, hogy azok az ő elvárásaik szerint éljenek, figyelmen kívül hagyva a gyermek egyéni vágyait és szükségleteit.

8. Érzelmi instabilitás: Hangulatuk gyakran ingadozik, és hajlamosak hirtelen haragra gerjedni, különösen, ha úgy érzik, hogy nem kapják meg a kívánt figyelmet vagy tiszteletet.

9. Favoritizmus: Gyakran kivételeznek egyik gyermekükkel, míg a másikat bűnbakként kezelik, ami feszültséget és versengést szül a testvérek között.

10. Érzelmi elérhetetlenség: Bár fizikailag jelen lehetnek, érzelmileg gyakran elérhetetlenek, ami megnehezíti a gyermek számára az érzelmi kötődés kialakítását.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)