Így lehet felismerni a nárcisztikus férfiakat – ezek a legárulkodóbb jelek
A nárcisztikus jellemvonások a férfiak és a nők esetében meglehetősen eltérőek.
Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap a nárcisztikus személyek viselkedése, a velük való megfelelő kommunikáció, illetve hogy hogyan ismerhetősek fel a nárcisztikus vonások akár a családtagok esetében is. A nemek közötti különbség azonban erőteljesen megmutatkozik, ugyanis a nők és a férfiak esetében teljesen máshogy jelentkeznek a nárcisztikus vonások. A férfiaknál jóval szembetűnőbbek, ennek ellenére sokak számára még mindig nehézséget jelent ezek felismerése – hívta fel a figyelmet a MentalHealth.com.
A nárcisztikus szóról a legtöbbeknek egy olyan személy jut eszébe, aki arrogáns, fitogtatja a vélt vagy valós hatalmás, önző, és komoly határokat feszeget, illetve lép át. A kutatások szerint lényegesen több a nárcisztikus személy a férfiak, mint a nők körében, és valójában bárki találkozhat ilyen személyekkel.
Nagyon fontos megtanulni, hogyan érdemes ezekkel az emberekkel kommunikálni, ugyanis míg családon belül esetleg elérhető, hogy az adott személy szakemberhez forduljon, addig más kontextusban előfordulhat, hogy kénytelenek vagyunk együttműködni, például egy vezető-beosztott viszonyrendszerben.
A nárcisztikus jegyek így jelentkeznek a férfiaknál
A nárcizmus valójában a személyiségzavarok közé tartozó mentális betegség, amelynek mértéke változó lehet. A környezet gyakran hibásan méri fel a nárcisztikus személyek viselkedését, ezzel pedig még nehezebbé válhat az együttélés. További nehezítő körülmény, hogy a nárcisztikus személyek a legritkább esetben fogadják el, hogy segítségre lenne szükségük, így arányában ritkán fordulnak pszichológushoz, ami nem segít az állapotukon.
A nárcisztikus férfiak több viselkedésforma is megfigyelhető, ám nem feltétlenül van jelen mindenkinél mindegyik. Ha azonban akár csak egy is megfigyelhető, a nárcisztikus személyiségzavarral számolni kell.
A legkönnyebben felismerhető jelek egyike, hogy az érintett személyek túlértékelik magukat, ám önbizalmuk mértéke akár változó is lehet. Sok esetben kifejezetten arrogánsan viselkednek, ha igazuk van, ezt gyakran fel is emlegetik.
A személyes haszonszerzést mindennél fontosabbnak tartják, ennek érdekében bármikor képesek manipulálni másokat, akár gátlástalan hazugságok árán is. Nem áll tőlük távol az agresszív viselkedés: gyakran még a munkahelyükön vagy idegenek előtt sem fogják vissza magukat, családi körben pedig még durvábbak lehetnek. A kritikát nehezen viselik, a megszégyenítést pedig kegyetlenül megtorolják.
Annak ellenére, hogy nem képesek mély emberi kapcsolatok kialakítására, szükségük van mások figyelmére és elismerésére, ez okoz számukra igazi örömöt. A hatalom és a siker utáni vágyuk kielégíthetetlen, ezek eléréséért bármire hajlandóak.
Akinél ezen viselkedésformák bármelyike felmerül, nagy valószínűséggel nárcisztikus személyiségzavarban szenved. Amennyiben van lehetőség, érdemes megpróbálkozni azzal, hogy az érintett személyt rábeszéljük arra, hogy felkeressen egy szakembert, aki segíthet ezen az állapoton.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)