Ez árulkodhat arról, nárcisztikus személy él a családban
Nehéz helyzet, de érdemes feltárni, ha nárcisztikus jegyeket mutat egy családtag.
Sosem könnyű, ha egy nárcisztikus személy viselkedés befolyásolja egy közösség mindennapjait, különösen akkor, ha egy családban fordul elő ez a helyzet. Ennek ellenére a felismerés és a megfelelő szakember felkeresése sokat segíthet abban, hogy harmonikusabbá váljon a család élete – hívta fel a figyelmet a Harvard Medical School.
A nárcisztikus személyiségzavar több embert érint, mint azt korábban a kutatók feltételezték, és bár a mértéke egyénenként eltérő lehet, de tény, hogy mind a személyiségzavarban szenvedő, mind a környezete megsínyli, ha nem tanulnak meg egymás mellett élni, illetve a nárcisztikus személy nem kér segítséget.
A szakemberek többféle módszert is javasolnak arra, hogy hogyan érdemes egy nárcisztikussal viselkedni, illetve kommunikálni, ám a legtöbbször ezen személyek elkerülését tekintik a legjobb megoldásnak. A valóságban azonban ez nem minden esetben kivitelezhető: elég egy problémás kollégára vagy családtagra gondolni. Bár az állapot szakember segítségét igényelné, de éppen a személyiségzavarból fakadó tulajdonságok miatt az érintettek ritkán ismerik be, hogy problémáik vannak, így sosem könnyű a helyzeten változtatni.
Ha azonban egy szeretett személynél alakulnak ki ilyen viselkedésminták, mindenképpen érdemes küzdeni érte, ám ehhez először is fel kell ismerni, mivel állunk szemben.
A nárcisztikus személyiségzavar a rokonokat sem kíméli
Már gyermekkorban megmutatkozhatnak a nárcisztikus személyiségzavar jegyei, ám egy családban ezt nagyon ritkán veszik észre. Azonban felnőttként ez nagyon sok konfliktusokhoz vezethet, a rokonokban pedig egyre több negatív érzelem alakul ki az adott személlyel kapcsolatban, amelyeket sokszor ugyan maguknak sem fogalmaznak meg, hiszen egy szeretett családtagról van szó, ám a kommunikációt előbb-utóbb ellehetetlenítheti a nárcisztikus személy viselkedése.
Nem könnyű diagnosztizálni ezt az állapotot, de néhány ismérve segíthet ebben. Például tipikus tünet, hogy a nárcisztikus személy folyamatosan túl nagy jelentőséget tulajdonít magának, a család megmentőjeként állítja be magát, aki minden problémát megold. El is várja, hogy mások elismerjék, sőt csodálják őt magát, illetve a teljesítményét is.
Munkahelyen gyakran előfordul, a családban viszont sokszor nem tűnik fel, hogy a nárcisztikusok sokszor kizsákmányolnak másokat, még akkor is, ha rokonokról van szó. A céljaik elérése érdekében a legközelebbi családtagokat is kihasználják, amit egy kívülálló talán észre is vesz, ám ha ezt szóvá teszi, azt csak konfliktusokat szül, mert rendszerint a kihasznált családtag maga is a nárcisztikus személy védelmére kel.
Az arrogancia és a gőgös viselkedés szinte alapvetés, ahogyan a siker és az elismerés iránti igény is. A nárcisztikus személyek különlegesnek érzik magukat, másokat gyakran lenéznek, és ebbe a saját családtagjaik is beletartoznak. A legnehezebb helyzeteket talán az idézi elő, hogy kizárólag a saját szükségleteikkel vannak elfoglalva, és hiányzik belőlük a mások iránti empátia. Testvérek között ez nagyon gyakran előfordul, ami később akár azt is eredményezheti, hogy egy életre megromlik a viszony a családtagok között.
Nem könnyű erről beszélgetni az érintett személlyel, de akinél a fentiek közül több tünet is fennáll, azzal érdemes foglalkozni, ugyanis egy szakember segítsége sokat enyhíthet a tüneteken, és az önfejlesztés a békés együttélést is elősegítheti.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)