Nárcisztikus személy van a közelében? Így érdemes kommunikálni vele

A nárcisztikus személyiségzavar nemcsak az érintett, hanem a környezet életét is megnehezíti.

2024. november 6., 18:39

Szerző:

Nárcisztikus személyekkel bárhol és bármikor találkozhatunk, így előfordulhat, hogy nem olyan a viszonyunk velük, hogy terápiás segítséget javasoljunk nekik. Azonban ilyenkor is meg kell találni velük a közös hangot, elég egy munkahelyi szituációra gondolni. Ilyenkor sokat segíthet, ha felkészültek vagyunk – mutatott rá a Psych Central.

Mindannyian azt szeretnénk érezni, hogy a beszélgetések során megértenek minket, figyelnek ránk, akár még támogatnak is. Egy nárcisztikus személy esetében azonban ezekre nem feltétlenül számíthatunk, és ez még akkor is igaz, ha az illetőnek nincs személyiségzavara, de nárcisztikus jegyet mutat. Ezekben a helyzetekben sokat segíthet, ha tudjuk, hogyan érdemes kommunikálni az ilyen személyekkel.

Ezekkel a technikákkal megkönnyíthetjük az életünket, és számos vitás helyzetet is elkerülhetünk.

Beszélgetés egy nárcisztikussal

A szakemberek egyre több kutatást végeznek, hogy feltárják, pontosan hogyan ismerhetőek fel a nárcisztikus személyek, és mi zajlik bennük, ami befolyásolja a viselkedésüket. Ami már most biztos, hogy a nárcisztikusok gyakran túl érzékenyek vagy érzelmesek, és számos szituációban nem könnyű velük, ugyanis hajlamosak másokat okolni az elkövetett hibákért, és nehezen vállalnak felelősséget bármiért, általában hárítanak, ha kellemetlen ügyről van szó.

A megfigyelések alapján egy beszélgetés során gyanús lehet, hogy nárcisztikussal állunk szemben, ha azt tapasztaljuk, hogy az illető csak magáról hajlandó beszélni, esetleg csak súlytalan témákat érint. Így a beszélgetés nagyon gyorsan felületessé és egyoldalúvá válik. Más helyzetekben ezek a beszélgetések manipulatívak és megpróbálják érvényteleníteni a másik véleményét, ítélkeznek. Az is feltűnő lehet, ha beszélgetés közben úgy érezzük, mintha a másik fél nem is lenne jelen: a nárcisztikusok gyakran oda sem figyelnek másokra.

A szakemberek szerint a nárcisztikusokkal kapcsolatban sokat segít, ha nyugodtak és tiszteletteljesek maradunk. Nem érdemes lekicsinyelni a teljesítményüket, vagy lekezelően bánni velük, esetleg utalni a személyiségzavarukra, ugyanis mindez csak olaj a tűzre.

A nárcisztikus személyek mellett muszáj erősek maradni. Ha fontos ügyről van szó, amely a nárcisztikus számára kellemetlen, minden lehetséges módon megpróbál hárítani, és ha ez nem megy nem ritkán személyeskedésbe kezd, vagy megpróbál megalázni. Ezekben a helyzetekben is kitartónak és erősnek kell maradni. A kommunikáció során határokat is fel kell állítani. Ha egy vita elharapódzik, érdemes közölni a nárcisztikussal, hogy nem vagyunk hajlandóak tovább beszélgetni, ha nem hagyja abba a kiabálást, illetve azt is, hogy soha többet nem beszélhet ilyen stílusban velünk.

Érdemes mindenkinek tudatosítania magában, hogy bármilyen komoly vita alakul is ki egy nárcisztikus személlyel, nem tud segíteni rajta. Mindez lelkileg is megterhelő lehet, de vigasztaló gondolat lehet a következő: „Nem én vagyok a hibás”. Aki ezt el tudja fogadni, sokkal könnyebben tud majd a későbbiekben is kommunikálni a nárcisztikusokkal.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

A kint tartott kutyák kutyaházának télietése egyszerű, de fontos feladat, ha nem szeretné, hogy négylábú barátja komoly egészségügyi problémákkal nézzen szembe.