Ezek a leggyakoribb tévhitek a nárcisztikusokkal kapcsolatban
A nárcisztikus személyiségzavar (NPD) egy súlyos, de ritka pszichopatológiai állapot, amelyet gyakran félreértenek és tévesen alkalmaznak a közbeszédben. Az NPD előfordulási aránya a lakosság körében mindössze 1-2%, ideje tehát tisztázni, mi nem nárcisztikus személyiségzavar.
A közösségi médiában az utóbbi években kiugróan megnőtt a nárcisztikus személyiségzavarral kapcsolatos információk száma. Ez a tendencia számos tévhithez vezetett a nárcizmussal kapcsolatban – hívja fel a figyelmet a Psychology Today.
Ezek mind tévhitek a nárcisztikus személyiségzavarral kapcsolatban
A nárcizmus gyakori és mindenhol jelen van
Bár a közösségi médiában gyakran találkozunk „Hogyan ismerjük fel a nárcisztikust" típusú tartalmakkal, az NPD valójában ritka rendellenesség. A túlzott diagnosztizálás és a fogalom helytelen használata elhomályosíthatja a valódi eseteket, és akadályozhatja a megfelelő kezelést, hívja fel a figyelmet a szaklap.
A nárcisztikus személyiségzavar tudatos és szándékos választás, nem pedig mentális betegség
Az NPD és más személyiségzavarok a pszichiátriai diagnosztikai kézikönyvben (DSM-5) mentális betegségekként szerepelnek. Ezek a rendellenességek gyakran krónikusak és súlyosan befolyásolják az egyén életét, és nem egyszerűen a személy döntéseinek következményei.
Minden nárcisztikus mesteri manipulátor
Noha a nárcisztikus személyek hajlamosak lehetnek a manipulációra, nem mindegyikük képes erre magas szinten. Az erős személyes határokkal rendelkező egyének észrevehetik és elkerülhetik a manipulációs kísérleteket.
A nárcizmus mindig grandiózus viselkedésben nyilvánul meg
A nárcizmusnak létezik egy kevésbé ismert formája is, az úgynevezett „sebezhető" vagy „rejtett" nárcizmus, amely introvertáltabb és alacsony önértékeléssel jár. Ezek az egyének gyakran érzik magukat alulértékeltnek és irigyek másokra, de nem mutatnak nyílt grandiozitást.
A nárcisztikus személyek nem képesek az önreflexióra és a változásra
Bár az önreflexió és a változás nehéz lehet az NPD-ben szenvedők számára, nem lehetetlen. A megfelelő terápiás beavatkozásokkal, például pszichodinamikus terápiával, lehetséges a viselkedés és a gondolkodásmód megváltoztatása.
A nárcizmus csak a férfiakat érinti
A nárcizmus mindkét nemnél előfordulhat, bár a megnyilvánulási formák eltérhetnek. A nőknél gyakran „sebezhető" nárcizmus formájában jelentkezik, amelyet introverzió és alacsony önértékelés jellemez, míg a férfiaknál inkább a „grandiózus" nárcizmus dominál, magas önértékeléssel és extroverzióval.
A nárcisztikus személyek mindig tudatában vannak viselkedésüknek és szándékosan ártanak másoknak
Sok nárcisztikus egyén nincs teljesen tudatában viselkedésének hatásainak, és nem feltétlenül szándékosan okoz fájdalmat. Viselkedésük gyakran mélyen gyökerező bizonytalanságokból és önértékelési problémákból fakad.
Fontos, hogy ne diagnosztizáljuk a környezetünkben lévőket. Ez nemcsak a valódi NPD-ben szenvedők megfelelő kezelését segíti elő, hanem hozzájárul a társadalmi megértés és empátia növeléséhez is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)