5 jel, ami segít felismerni, ha nárcisztikus személy van a közelében

A nárcisztikus személyiségzavar több problémát okoz, mint azt sokan gondolnák.

2025. február 19., 15:13

Szerző:

Egyre gyakrabban merül fel a hétköznapi beszélgetések során is a nárcisztikus személyiségzavar kifejezés, ami nem is véletlen, hiszen sokan érintettek a kérdésben valamilyen módon. Általában maga a nárcisztikus személy nincs tisztában a saját viselkedése hatásaival, és azt is tagadja, hogy bármilyen segítségre lenne szüksége. Csakhogy a jellegzetes viselkedésminták egyértelművé teszik, hogy komoly problémák húzódnak meg a háttérben – mutatott rá a WebMD.com.

A mentális egészségre manapság már jóval többen figyelnek mind a saját, mind a környezetük vetületében. Éppen ezért még kirívóbbá válnak azok az esetek, amikor valaki a megszokottól eltérő, szélsőséges viselkedést mutat. Felmerül a kérdés, hogy egyáltalán miért érdemes foglalkozni a kérdéssel, ha maga a nárcisztikus személy nem hajlandó szakmai segítséget kérni. Az állapot felismerése azonban mindenképpen előnyös: a családtagok tehetnek azért, hogy szerettük szakemberhez forduljon, míg egy más viszonyrendszerben, például kollégák között ez talán nem lehetséges, ám a másik fél így megtanulhatja, hogyan kommunikáljon hatékonyan a személyiségzavarban szenvedő személlyel.

A nárcisztikus személyiségzavar gyorsan felismerhető

A nárcizmus mind a férfiak, mind a nők körében jellemző, bár ahogyan arra a 168.hu is rámutatott, a két nem között eltérés mutatkoznak abban, hogy milyen formában jelentkeznek a személyiségzavar tünetei. Bizonyos jellemvonások azonban mindkét nemnél előfordulnak, és ezek sok esetben annyira markánsak, hogy megkönnyítik a nárcizmus felismerését.

Az ilyen jellegű személyiségzavarban szenvedők önzők, és különösen munkahelyi környezetben lehet feltűnő, hogy az egyértelmű hibáik miatt sem kérnek elnézést. Ez ilyen személyek gyakran úgy gondolják, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtanak és jobbak másoknál, ebből kifolyólag lenéznek másokat, és úgy gondolják, több jár nekik, mint a környezetükben élőknek. Ez még családon belül is megmutatkozhat, kollégák között pedig számos konfliktust szülhet.

A nárcisztikus személyek csak irányítani hajlandóak, beosztottként is megvannak a saját elképzeléseik. Rendkívül manipulatívak, így bár kezdetben eljátszhatják az együttműködő kollégát, végül saját felettesük döntéseit is megkérdőjelezhetik.

Elvárják, hogy mások elismerjék a tudásukat és a teljesítményüket, folyamatosan a figyelem középpontjában szeretnek lenni, mert szükségük van a visszaigazolásokra. Ugyanakkor mások társaságára csak addig tartanak igényt, amíg az érdekeik úgy kívánják. Mivel hiányzik belőlük az empátia készsége, így mások problémái iránt érzéketlenek maradnak, sőt egyenesen untathatják őket az ilyen beszélgetések.

Abból kifolyólag, hogy felsőbbrendűnek érzik magukat gyakorlatilag mindenhol, ha valahol nem az elképzeléseik szerint történnek az események, megsértődnek, és hosszú időn keresztül képesek büntetni a környezetüket. Szélsőséges esetben attól sem riadnak vissza, hogy durván kezeljenek másokat, legyen szó akár családtagról, akár kollégáról.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)