A nárcisztikusok 3 módszere, amivel mindenkit megtévesztenek

A nárcisztikus személyek kifejezetten manipulatívak, így lehet felismerni a módszereiket.

2025. április 4., 16:28

Szerző:

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kap a nárcisztikus személyiségzavar, amely sokakat érint akár közvetlen, akár közvetett formában. Akik maguk is ebben a személyiségzavarban szenvednek, rendszerint elutasítják ezt a diagnózist, ám környezetük szenved a viselkedésük miatt, így kulcsfontosságú, hogy sikerül-e beazonosítani, mivel állunk szemben – hívta fel a figyelmet a psichologytoday.com.

Nők, férfiak és gyermekek esetében is máshogy mutatkozik meg a nárcizmus, ugyanakkor számos hasonlóság is felfedezhető. Akiknek vannak ismeretei erről az állapotról, általában egy arrogáns, másokat gyakran megalázó, öntelt személy jut eszükbe, ám nem csak ezek alapján ismerhetőek fel a nárcisztikusok. A férfiaknál jellemzően markánsabbak ezek a jellemvonások, de ez egyénenként is eltérő lehet.

A legtöbb bosszúságot az okozza, hogy rendkívül hatékonyan tudnak másokat irányítani aszerint, hogy az érdekeik éppen mit kívánnak meg. A szakértők felhívták a figyelmet, hogy mire érdemes figyelni velük kapcsolatban.

Így manipulál egy nárcisztikus személy

A kevésbé ismert jellemvonások alapján is felismerhető, ha nárcisztikus személlyel állunk szemben, ám ezeket jellemzően a környezet is félreértelmezi. Árulkodó lehet, ha valaki a megfogalmazott kritikákat vagy észrevételeket túlreagálja. A teátrális viselkedés egyébként is jellemző a nárcisztikusokra, ám a negatív véleményeket képtelenek tolerálni, és ennek hangot is adnak. Mivel folyamatosan szükségük van a megerősítésekre, nagyon rosszul viselik, ha valaki rávilágít valamilyen hiányosságukra vagy hibájukra, mert ettől sebezhetőnek érzik magukat. Ha sarokba szorítva érzik magukat, azonnal támadnak. Ezzel elérik, hogy a többség ne kritizálja őket.

Bár kívülről nézve önteltnek tűnhetnek, valójában nagyon is bizonytalan személyekről van szó. Túlkompenzálnak, hogy maguknak is bizonyítsanak, így szeretnek abban a szerepben tetszelegni, hogy sikeresek. Általában jobb színben tüntetik fel magukat, és ezzel a környezetüket is megtévesztik, hiszen szinte mindenki elhiszi nekik, hogy a legnagyobb szakértők a saját területükön.

Mivel szükségük van a folyamatos visszaigazolásokra és dicséretekre, közeli hozzátartozóiktól és barátaiktól ezt folyamatosan elvárják és nehezményezik, ha nem kapják meg. Hazugságaikkal és önsajnáltatásukkal elérik, hogy szeretteik minden esetben megpróbálnak a kedvükben járni. Sokszor nem mernek nekik ellentmondani, még akkor sem, ha számos kellemetlenséget okoz számukra, hogy aszerint cselekedjenek, ahogyan azt a nárcisztikus személyek elvárják. Ezen viselkedésformák felismerése sokat segíthet bizonyos helyzetek normalizálásában, illetve a megfelelő kommunikáció kialakításában.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)

Tegnap 14:04

Az épületek minősége nemcsak komfortérzetünket, hanem egészségünket is befolyásolja. A beteg épület szindrómát a 70-es évektől kutatják, amikor Amerikában elkészültek az első gigantikus felhőkarcolók, ahol sok ember betömörült viszonylag kis helyre, kis irodákba, és észrevették azt, hogy egyeseknek fejfájás, rossz közérzet, másoknak ennél súlyosabb egészségügyi problémáik jelentkeztek.