A nárcisztikusok 3 módszere, amivel mindenkit megtévesztenek
A nárcisztikus személyek kifejezetten manipulatívak, így lehet felismerni a módszereiket.
Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kap a nárcisztikus személyiségzavar, amely sokakat érint akár közvetlen, akár közvetett formában. Akik maguk is ebben a személyiségzavarban szenvednek, rendszerint elutasítják ezt a diagnózist, ám környezetük szenved a viselkedésük miatt, így kulcsfontosságú, hogy sikerül-e beazonosítani, mivel állunk szemben – hívta fel a figyelmet a psichologytoday.com.
Nők, férfiak és gyermekek esetében is máshogy mutatkozik meg a nárcizmus, ugyanakkor számos hasonlóság is felfedezhető. Akiknek vannak ismeretei erről az állapotról, általában egy arrogáns, másokat gyakran megalázó, öntelt személy jut eszükbe, ám nem csak ezek alapján ismerhetőek fel a nárcisztikusok. A férfiaknál jellemzően markánsabbak ezek a jellemvonások, de ez egyénenként is eltérő lehet.
A legtöbb bosszúságot az okozza, hogy rendkívül hatékonyan tudnak másokat irányítani aszerint, hogy az érdekeik éppen mit kívánnak meg. A szakértők felhívták a figyelmet, hogy mire érdemes figyelni velük kapcsolatban.
Így manipulál egy nárcisztikus személy
A kevésbé ismert jellemvonások alapján is felismerhető, ha nárcisztikus személlyel állunk szemben, ám ezeket jellemzően a környezet is félreértelmezi. Árulkodó lehet, ha valaki a megfogalmazott kritikákat vagy észrevételeket túlreagálja. A teátrális viselkedés egyébként is jellemző a nárcisztikusokra, ám a negatív véleményeket képtelenek tolerálni, és ennek hangot is adnak. Mivel folyamatosan szükségük van a megerősítésekre, nagyon rosszul viselik, ha valaki rávilágít valamilyen hiányosságukra vagy hibájukra, mert ettől sebezhetőnek érzik magukat. Ha sarokba szorítva érzik magukat, azonnal támadnak. Ezzel elérik, hogy a többség ne kritizálja őket.
Bár kívülről nézve önteltnek tűnhetnek, valójában nagyon is bizonytalan személyekről van szó. Túlkompenzálnak, hogy maguknak is bizonyítsanak, így szeretnek abban a szerepben tetszelegni, hogy sikeresek. Általában jobb színben tüntetik fel magukat, és ezzel a környezetüket is megtévesztik, hiszen szinte mindenki elhiszi nekik, hogy a legnagyobb szakértők a saját területükön.
Mivel szükségük van a folyamatos visszaigazolásokra és dicséretekre, közeli hozzátartozóiktól és barátaiktól ezt folyamatosan elvárják és nehezményezik, ha nem kapják meg. Hazugságaikkal és önsajnáltatásukkal elérik, hogy szeretteik minden esetben megpróbálnak a kedvükben járni. Sokszor nem mernek nekik ellentmondani, még akkor sem, ha számos kellemetlenséget okoz számukra, hogy aszerint cselekedjenek, ahogyan azt a nárcisztikus személyek elvárják. Ezen viselkedésformák felismerése sokat segíthet bizonyos helyzetek normalizálásában, illetve a megfelelő kommunikáció kialakításában.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)