Nem csak a megfázást kockáztatja, aki vizes hajjal indul el otthonról télen
A megfázás és a hajszárítás között másfajta kapcsolat áll fenn, mint azt sokan gondolják.
A szülők szájából gyakran hangzik el a mondat, miszerint vizes hajjal tilos az utcára lépni, hiszen megfázás lehet a mulasztás eredménye. Ez alól csak a nyári forró napok lehetnek kivételek, ugyanakkor télen még veszélyesebbnek tűnik a mutatvány. De vajon mit kockáztat valójában, aki nem szárítja meg a haját? Erre kereste a választ a The Pioneer Woman.
Felmerül a kérdés, hogy egyáltalán ki érzi kényelmesnek, hogy vizes hajjal induljon el például dolgozni, és miért mellőzi a hajszárítást. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rohanó mindennapok során sokakkal előfordulhat, hogy a hajmosást ugyan már nem lehet elodázni, ám idő hiányában a szárításra már kevesebb figyelmet fordítanak. Nem feltétlenül víztől csöpögő tincsekre kell gondolni, ám a kissé nedves fejbőr is okozhat problémákat.
A legtöbb intelem mögött az a meggyőződés áll, hogy aki vizes hajjal lép ki az utcára télen, garantáltan beteg lesz. Mindez azonban tévhit, vagy leginkább csak részigazság, ráadásul ezzel szemben egy sokkal gyakoribb betegségről jóval ritkábban esik szó.
Nem a megfázás a legrosszabb következmény
A vizes haj önmagában nem okoz megfázást, hiszen nevével ellentétben a felső légúti tüneteket nem a hideg, hanem bizonyos vírusok okozzák. Ettől függetlenül még enyhén nedves hajjal sem ajánlott kilépni a meleg lakásból télen.
Caleb Backe, a Maple Holistics egészségügyi szakértője elmondta, hogy a vizes haj miatt a test gyorsabban reagál a hidegre, a huzamosabb ideig tartó fázás pedig legyengítheti a szervezetet, ezáltal az immunrendszer működése kevésbé lesz hatékony a fertőzésekkel szemben. Ebből indulhat ki az az elmélet, hogy a vizes haj egyértelműen influenzához vagy megfázáshoz vezet, hiszen a szervezet védekezőképességét valóban legyengítheti.
A gyakorlatban azonban jóval gyakrabban fordul elő egy másik betegség télen, amely sokkal inkább indokolja, hogy hajmosás után mindenki kell időt szánjon a szárításra is. A haj, illetve a fejbőr is károsodhat a hidegben, és bár kevesen gondolnak rá, de ez akár hosszú távú problémákhoz is vezethet. A nagy hidegben a tincsekben lévő víz akár meg is fagyhat, ez pedig azt eredményezi, hogy a hajszálak eltörnek. Ez rövidebb frizurák esetén is látványos lehet, így tévhit azt gondolni, hogy a férfiakat nem sújthatja ez a probléma. Ám ami ennél is nagyobb problémát okoz, hogy a hideg hatásait a víz annyira felerősíti, hogy a fejbőr extrém módon kiszáradhat. Ez súlyos bőrgyulladáshoz és irritációhoz vezethet, amely kezeletlenül jelentős hajhullást eredményez.
Éppen ezért télen valóban érdemes még otthon megszárítani a hajat. Ha valamilyen okból nem áll rendelkezésre hajszárító, a szakértő szerint érdemes egy törölköző segítségével megszárítani a tincseket és a fejbőrt, amennyire csak lehet, majd egy sapka segítségével védeni azokat a hideg ellen. Ilyen esetben akár a haj felkontyolása is célszerű lehet, ám a legjobb megoldás kétségtelenül a haj megszárítása.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)