Hiába a kormány eltérő véleménye, még mindig belefulladunk a rengeteg adóba
Magyarország továbbra is egyedülálló az adórendszerét tekintve, de ez nem biztos hogy jó nekünk!
A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat, a Forvis Mazars immár tizenharmadik alkalommal adta ki a Közép- és kelet-európai adókalauzt, amely átfogó képet ad 22 európai és 3 közép-ázsiai ország adórendszeréről. Eszerint Magyarország továbbra is kivételt képez adópolitikai stratégiájával: Európában itt a legalacsonyabb a társasági adókulcs (9 százalék), amit egyetlen másik régiós ország sem tud alulmúlni. A többi KKE-ország adókulcsa 10 százalék (pl. Bulgária, Bosznia, Észak-Macedónia) és 24 százalék (Szlovákia) között mozog, míg Németország 30 százalékos kulccsal vezeti a listát – írja cikkében a Piac és Profit.
Mindeközben ugyanakkor az Európai Unióban és a régióban is Magyarország alkalmazza ugyanakkor a legmagasabb általános forgalmi adót (27 százalék), ezt Horvátország (25 százalék) és Görögország (24 százalék) követi, miközben a régiós átlag 20 százalék körül alakul. A lap megjegyzi, hazánk adórendszere lehetőséget nyújt ugyan a vállalatok számára a nyereségük visszaforgatására és megtartására, ám eközben a végfogyasztók viselik a nagyobb adóterhet.
Öröm az ürömben viszont, hogy Magyarország emellett élen jár az adózási digitalizációban. Az eÁFA-rendszer lehetővé teszi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számára, hogy az online számlaadatok alapján előre kitöltött áfabevallást biztosítson. Ez a rendszer olyan korábbi fejlesztésekre épül, mint az elektronikus pénztárgépek, az EKÁER-rendszer és a valós idejű számlaadat-szolgáltatás, amelyek együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarországon az egyik legalacsonyabb az áfarés Európában. Továbbá, Magyarország nem alkalmaz forrásadót osztalékra, kamatra vagy jogdíjra, ami ritkaságnak számít a régióban, ahol a szokásos forrásadó-mérték 15–20 százalék körül alakul.
Magyarország az adók paradicsoma
Ahogyan azt korábban megírtuk, a magyaroknak nincs oka panaszra, ami a különböző adók számát illeti. 2023-ban ugyanis 51-ről 59-re ugrott az adók száma, és jött még hozzá tavaly legalább kettő. Itt érdemes megemlíteni a már megszűnt „háztartási alkalmazottak regisztrációs díját", ami 1000 forint volt. Igazán elenyésző, nagyjából 20-30 millió forintos bevételt jelentett az országnak, éves szinten, szerencsére ez már nincs. Viszont van 61 másik adó és kérdés, hogy nemzetközi összehasonlításban hogy állunk, sok ez vagy kevés?
„Az az igazság, hogy nagyon nehéz nemzetközi szinten hiteles adatokat találni ebben a témában. Legutóbb 9 évvel ezelőtt néztünk utána annak, hogy más országokban ez hogyan alakul, és elég nagy volt a szórás. Ausztráliából, ami egy 20 milliós ország, 120 körüli adónemet jelentettek, miközben Németországban csak 60-at. Ez azért érdekes, mert Németország egy szövetségi állam, nagy ország, széttagoltabb adórendszerrel, tehát ott azt várná az ember, hogy relatíve több adónem van. Ehhez mérten szerintem a 61 sok" – mondta Dr. Fehér Tamás ügyvéd a Jazzy rádió Business Class című műsor korábbi adásában. A beszélgetésről szóló cikkünket ezen a linken olvashatja!
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)