Ön tudja, hányféle adó van ma Magyarországon? Íme a megdöbbentő szám

Kiderült, hányféle adó van hazánkban, ráadásul települési adó címén szinte bármit ki lehet vetni.

2024. március 14., 11:58

Szerző:

A napokban megjelent a Jalsovszky Ügyvédi Iroda egy, már hagyományosnak mondható kiadványa, amely összeszámolja, hányféle adót fizetünk Magyarországon. Dr. Fehér Tamás ügyvéd a Jazzy rádió Business Class című adásában azt mondta, az elmúlt kilenc évet tekintve soha nem volt annyi adó hazánkban, mint most. 

Tavaly ugrott 51-ről 59-re az adók száma, és jött még hozzá idén kettő. Itt érdemes megemlíteni a már megszűnt „háztartási alkalmazottak a regisztrációs díját", ami 1000 Ft volt. Igazán elenyésző, nagyjából 20-30 millió forintos bevételt jelentett az országnak, éves szinten, szerencsére ez már nincs. Viszont van 61 másik adó és kérdés, hogy nemzetközi összehasonlításban hogy állunk, sok ez vagy kevés?

„Az az igazság, hogy nagyon nehéz nemzetközi szinten hiteles adatokat találni ebben a témában. Legutóbb 9 évvel ezelőtt néztünk utána annak, hogy más országokban ez hogyan alakul, és elég nagy volt a szórás. Ausztráliából, ami egy 20 milliós ország, 120 körüli adónemet jelentettek, miközben Németországban csak 60-at. Ez azért érdekes, mert Németország egy szövetségi állam, nagy ország, széttagoltabb adórendszerrel, tehát ott azt  várná az ember, hogy relatíve több adónem van. Ehhez mérten szerintem a 61 sok" – mondta Fehér Tamás.

A magyar specialitások között a szakember megemlítette, hogy kimondott törekvése a kormányzatnak, hogy inkább a forgalmi típusú adókat részesítse előnyben. Ez az utóbbi hónapokban nagy problémát okoz, mert csökkent a fogyasztás, és az ilyen típusú adókból, főleg az áfából, jóval kevesebb bevétele van az országnak. „Ha úgy tetszik visszanyal a fagyi” – jelentette ki az adótanácsadó.

A másik, egyértelműen látható trend, hogy kettős társasági adórendszer működik ma hazánkban. Van a társasági adó, ami nálunk az egyik legkedvezőbb a világon, de rárakódott egy árnyék társasági adórendszer. Ugyanis rengeteg olyan egyéb adónemünk van, amiket alapvetően árbevétel alapon szednek be, csak ezeket nem társasági adónak hívjuk, hanem ilyen-olyan iparági különadóknak, de lényegében ugyanazokat a vállalkozásokat adóztatják, mint a társasági adó.

A gyógyszergyártókra, a médiára, a bankokra, biztosítókra és egyéb szektorokban már különadót vetett ki a kormány, felmerül a kérdés, hogy az autógyártók is szembetalálják magukat hamarosan ezzel. Fehér Tamás a műsorvezető ezen felvetésére úgy felelt: „azt nem gondolnám, hogy azokat az iparágakat is elkezdenék különadókkal sújtani, melyeket egyébként Magyarországra akarnak csalogatni."

Települési adó címén bármit ki lehet vetni

Minden önkormányzat olyan adót vet ki, amilyet akar. Ilyen például az épület magasságára vonatkozó vagy az ebadó, ami szintén van még jó néhány településén. Települési adó címén bármit ki lehet vetni, amit a központi kormány, az állam nem adóztat, és azért nagyon érdekes adónemekről lehet időnként olvasni – tette hozzá a szakember.

„Pár évvel ezelőtt azt is külön megnéztük, hogy milyen adónemek vannak a települési adón belül, és azt hiszem, a legviccesebb a pónilóadó volt. A másik pedig, ha egy kicsit komolyabb vizekre evezünk, ami az utóbbi időben a leginkább borzolta a kedélyeket, az a légiforgalomra kivetett helyi adónak a kísérlete volt, amit végül a Kúria önkormányzati tanácsa elkaszált. Ezzel próbálkozott a XVIII. kerületi önkormányzat, amikor gyakorlatilag az utasforgalom után akart adót beszedni” – idézte fel a szakember azt az időszakot, amikor légiutas-adóval akarta terhelni a kerület a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről induló magánszemélyeket, kivéve a 18 év alattiakat és a kerületi lakosokat.

A hazai adónemek listája itt olvasható.

A Jazzy rádió Business Class című műsorában elhangzott teljes beszélgetést meghallgathatja itt.

(Kiemelt képünk illusztráció / Pexels)