Néhány pofonegyszerű tipp, hogy megelőzze a megfázást
Az őszi és téli hidegek beköszöntével egyre gyakoribbak a felső légúti megbetegedések. A hűvös, párás környezet kedvez a vírusok, baktériumok szaporodásának, emellett a szobába zárkózó, fotelban ülő, kevés vitamint és gyümölcsöt fogyasztó gazdaszervezeteik is fogékonyabbak a fertőzésre. A megfázás ugyanakkor nagyon is megelőzhető.
A megfázás kórokozójaként ez eddig körülbelül 200 vírust azonosítottak, melyek a felső légutak nyálkahártyáján telepednek meg és szaporodnak. A nyálkahártyára kerülhetnek cseppfertőzéssel, illetve kontakt úton is kézfogással, öleléssel, bár ez utóbbiak a vírusok környezeti feltételekre való érzékenysége miatt ritkább – írja a Webbeteg.
A legjobb és az egyetlen gyógymód a megfázás ellen a megelőzés:
- kerüljük a zsúfolt helységeket, tömegközlekedési járműveket, de tartózkodjunk és mozogjunk sokat a szabadban, rétegesen, de nem túlöltözve;
- otthon párásítsuk, gyakran mossunk kezet, hazaérkezéskor mindenképpen és minden más előtt;
- fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget nyers állapotban, ha ez nem kivitelezhető, pótoljuk vitamintablettákkal;
- próbáljuk csökkenteni a minket érő stressz faktorokat, időzzünk kedvenc hobbinkkal,
Mi a teendő, ha már megbetegedtünk?
A megfázás tüneteit bölcsődés korunk óta tapasztaljuk magunkon, évente átlag 2-3 alkalommal. Orrunk dugul, vízszerű orrfolyásunk van, fejünk és ízületeink fájnak, hőemelkedésünk, lázunk jelentkezik, kapar és fáj a torkunk, köhögünk.
A tünetek 3-4 nap alatt jelentősen csökkennek, és egy hét alatt maguktól, immunrendszerünk segítségével elmúlnak. Néhány nap fekvés, kímélő életvitel, sok folyadék (főleg meleg tea, esetleg forralt bor...) bevitele meghozza gyümölcsét.
Gyógyszerek közül javasoltak a torokfertőtlenítők, sok modern, már antibiotikumot is tartalmazó ilyen hatású szer érhető el vény nélkül a patikákban: szopogató tabletta, tabletta, spray, oldat formájában, így a bakteriális felülfertőződés megakadályozható.
Torokfájásra és a gyulladás csökkentésére megfelelőek a nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszerek, melyeket 3-4 napig rendszeresen alkalmazva a tünetek minimálisra csökkenthetők.
38,5 Celsius fokos testhőmérséklet felett lehet a lázat csillapítani, természetes eszközökkel (pl.: fokozott folyadékbevitel, hűtőfürdő), illetve lázcsillapító gyógyszerekkel. Ha a panaszok 4 nap után sem javulnak, esetleg tovább rosszabbodnak (a hőemelkedés állandósul, az orrváladék, illetve a köpet gennyessé válik, fülfájás vagy arcfájdalom társul a meglévő panaszokhoz,) bakteriális felülfertőződés állhat a háttérben, ekkor javasolt a házi orvos felkeresése, aki dönt a szükséges vizsgálatokról és további terápiáról – írja a lap.
Nátha vagy influenza? Mutatjuk a különbségeket!
Az influenza tünetei
Ezt a megbetegedést az influenza vírusának 3 nagy típusa (A, B, C) okozza, melyeken belül a vírusnak számos mutációja előfordul. Járványos betegség, ami mivel folyamatosan átalakul, ellene évről-évre új védőoltást is kell kapni, ha megpróbálnánk elkerülni. A betegség hirtelen jelentkezik, magas lázzal, fejfájással, izomfájdalommal, végtagfájdalommal. Tüsszögés rendszerint nincsen, viszont a torokfájás rendkívül erős lehet, a láz pedig 40 fok felé is felkúszhat, miközben szervezetünk küzd a vírussal. Az a legkellemetlenebb, hogy a tünetek fájdalmasak, levertséget, hidegrázást okoznak, és állandóan jelen vannak. Az influenzát nem szabad félvállról venni, hiszen sokáig, akár 1-2 hétig is eltarthat meggyógyulni belőle és olyan szövődményeket is okozhat, mint a tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut, az agyhártya- és agyvelőgyulladás és más, akár halálos kimenetellel is járó betegségek.
Így enyhítsük otthon az influenza tüneteit
Az influenza kiszáradást okozhat, különösen ha lázzal, hányással, hasmenéssel jár, ezért elengedhetetlenül fontos a folyadékpótlás. Igyon csapvizet, de a különféle gyümölcslevek is jók, ugyanígy az ásványvíz, valamint a különféle sportitalok, gyógyteák. Az izotóniás sportitalok segítenek az ásványi anyag egyensúlyt is visszaállítani. A mézzel ízesített gyógyteák, csillapíthatják a torokfájás okozta kellemetlen érzést. Abban az esetben, ha hányinger kerülgeti, érdemesebb apró hörpintésekkel inni a folyadékot, mert a nagy kortyoknak hányás lehet a vége. A koffeintartalmú italokról a betegség ideje alatt érdemes lemondani a vízhajtó hatásuk miatt. A megfelelő folyadékfogyasztás segít nedvesen tartani az orr, a száj és a torok nyálkahártyáját. Továbbá segít a szervezetnek megszabadulni a felgyülemlett váladéktól.
Ha influenzás, ne fogyasszon alkoholt, mert az amellett, hogy vízhajtó hatású, még bódít is, nfluenza miatt pedig már eleve gyengeség, levertség és álmosság léphet fel.
Hasznos az is, ha lehetőleg kerüli a dohányzást és a dohányzók közelségét, mert az tovább irritálhatja az orrot, a torkot és a tüdőt.
Fontos az ágynyugalom, aludjon többet, mint szokott! Arra is érdemes odafigyelni, hogy akkor se kezdje rutinosan elvégezni a napi teendőit, ha néhány nappal később jobban van, hiszen a szervezete kimerült, meg kell adni a megfelelő időt a regenerálódásra.
Nem szerencsés koplalni, diétázni a betegség alatt. Ha nehezen mennek le a falatok, egyen sok levest. Egy tanulmány szerint, a leves segít enyhíteni a felső légúti megbetegedések okozta tüneteket, egyben pótolja az elvesztett folyadékot és ásványi anyagokat.
További részleteket itt olvashat.
(Kiemelt kép: CHASSENET / BSIP via AFP)