Szabó Brigitta: Csábító ajánlat

2019. szeptember 20., 06:00

Szerző:

Két hét különbséggel vezetett be a piacra a kormány két olyan pénzügyi terméket, amelyek kombinációja a befektetések gyöngye jelenleg. Először a lakossági szuperállampapír jelent meg, majd két hétre rá a babaváró kölcsön. A Portfólió számítást készített, amelyből az derült ki, hogy függetlenül attól, végül születik-e gyerek, ha a babaváró hitelből valaki szuperállampapírt vásárol, szép megtakarítást érhet el úgy, hogy ő végeredményben egyetlen fillért sem tesz bele.

Ahogyan írják, ha valaki felveszi a maximum tízmillió forintos kamatmentes hitelt, és azonnal beteszi a 4,95 százalékos kamatot fizető lakossági állampapírba, akkor az ötödik év végén, ha nem születik gyerek, akkor kétmillió, ha születik, akkor 3,1 millió forint lesz a nyeresége. Mindez azt jelenti, hogy aki belevág, az gyakorlatilag havi 45 ezer forint rendszeres megtakarítást könyvelhet el. Ehhez az állam adja a befektetni kívánt pénzt és az állam fizeti a kamatot. Vagyis ekkora összegű ajándékot kapnak az adófizetők pénzéből az ügyes befektetők. Jelenleg nincs a piacon még egy ilyen remek lehetőség.

Fotó: Pixabay

Jól hangzik. Csak az a baj vele, ami mindennel, amit a Fidesz kitalál a családok vagy a lakosság számára, hogy a lehetőséggel nem mindenki tud élni, csak azok, akiknek eleve is van pénzük.

Ott kezdődik, hogy a szabad felhasználású kamatmentes kölcsön is csak azoknak jár, akik megfelelnek a feltételeknek. Vagyis a feleség legyen 18 és 41 év közötti, legalább egyik félnek legyen hároméves folyamatos tb-je, legyen hitelképes, vagyis legyen megfelelő jövedelme, és így tovább. A másik, hogy amíg a tízmillió forint állampapírban pihen, a kölcsönt törleszteni kell, azaz havonta 45 ezer forintot ki kell tudni gazdálkodni a családi kasszából.

Ha tehát vesszük az alaptételt, hogy a Fidesz családpolitikájának elsődleges célja megállítani a lakosság fogyását, mint sok korábbi esetben, megint azt látjuk, hogy egyáltalán nem ez a gyakorlati eredménye a babaváró konstrukciónak. Boldogan felveszik és befektetik a pénzt azok is, akiknek eszükbe sem jut még egy gyereket vállalni.

Ha azt nézzük, hogy a Fidesz azt reméli a családtámogatásaitól, hogy a gyerekeknek jobb életkörülményeket és jólétet tud biztosítani, megint nem ez következik. Azok a családok fognak ugyanis jobban élni, amelyek jelenleg is jól élnek, amelyeknek van szabadon felhasználható jövedelmük, amelyből átmenetileg képesek finanszírozni a törlesztőrészleteket. Azok, akik napról napra élnek, továbbra is benne ragadnak a helyzetükben, hiszen képtelenek élni a szuperbefektetés lehetőségével.

Az a cél is sántít, hogy a hitelek elköltése következtében gyorsul a gazdaság növekedése, a pénz ugyanis nem áruk és szolgáltatások megrendelésére megy, hanem számlán pihen.

Ha mindezeket összeadjuk azzal, hogy már eleve a lakossági szuperállampapír is félrecsúszott, nehezen érthető, miért engedik a két konstrukciót együtt működni.

A lakossági állampapír kibocsátásának az volt az elsődleges célja, hogy megmozdítsa a háztartásoknál otthon lévő 5700 milliárd forintnyi készpénzt, hogy azt bevonják az ország finanszírozásába. Ha ugyanis van pénz itthon, amit a kormány használhat az államadósság kezelésére, akkor nem kell a piacról hiteleket felvennie.

Csakhogy az állampapírt a kimutatások szerint főleg a nagypénzű emberek veszik, illetve sokan más típusú befektetéseiket váltják ki vele. Aki eddig otthon tartotta a pénzt, az nehezen mozdul meg, mert számára ez a lehetőség sem tűnik biztonságosnak. Az állampapír tehát gazdagodási lehetőség a gazdagoknak, vagyis az állam kihasználását jelenti. Ugyanakkor pénzt von ki a gazdaságból, ugyanis magas kamata miatt, amilyet jelenleg nemigen lehet más biztonságos befektetésen keresztül elérni, a nagytőkések sokan úgy gondolhatják, fejlesztések helyett inkább lekötik a pénzüket, nem csinálnak semmit, és közben haszonra tesznek szert.

A Fidesz mindig is kimagaslóan jó volt abban, hogy minden intézkedése mögött egyetlen célt kövessen, hogy megtartsa és jóltartsa a szavazóbázisát és a hozzá közel álló vállalkozói kört. Ez most is sikerült. A többiek meg vessenek magukra. Akinek nincs semmije, az annyit is ér, mondta egy híres nagyszájú. És ehhez tartják magukat. 

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.