Agresszív zsarolóvírusra figyelmeztetnek, tömegek lehetnek óriási veszélyben
A Ghost nevű zsarolóvírus egyre nagyobb kárt okoz szerte a világban.
Aggodalmát fejezte ki az egy kártékony zsarolóvírus miatt az FBI és a CISA – írja cikkében a biztonsagportal.hu. Mint közölték, a Ghost ransomware 2020-ban jelent meg, és azóta számos változat formájában járult hozzá – elsősorban célzott – kibertámadásokhoz. A két szervezet figyelemfelhívásából az is kiderült, hogy a Ghost továbbra is ostromolja a vállalati és intézményi szereplőket, sőt a kritikus infrastruktúrákat sem kíméli. Egyebek mellett olyan szektorokban működő szervezetek informatikai rendszereit állítja célkeresztbe, mint az egészségügy, a kormányzat, az oktatás és a gyártás. Már több mint 70 országban lehetett kimutatni hozzá kapcsolódó károkozásokat.
Így okoz kárt a zsarolóvírus
A biztonsagportal.hu felidézte, a Ghost zsarolóvírus elsősorban fájltitkosítással tud jelentős károkat okozni. A vírusírók folyamatosan módosítják a károkozót, változtatják a kompromittált állományok megjelölésére szolgáló kiterjesztések nevét, variálják a zsaroló üzeneteiket, illetve az áldozataikkal való kapcsolatkiépítésre szolgáló kommunikációs csatornáikat.
Így lehet védekezni ellene
A CISA és az FBI néhány általános tanáccsal is szolgált a védekezéshez, ezek a következők voltak:
- biztonsági mentések rendszeres készítése (beleértve az off-site rendszermentéseket is);
- az operációs rendszerek, alkalmazások és informatikai eszközök rendszeres frissítése;
- hálózati szegmentáció alkalmazása;
- kétfaktoros hitelesítés bevezetése (ahol csak lehet);
- privilegizált felhasználói fiókok kiemelt védelme.
Többféle zsarolóvírus is terjed
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, magánszemélyek és cégek életét is megnehezíthetik a csalók, ugyanis a zsarolóvírusokat még mindig viszonylag gyakran alkalmazzák. Aki még soha nem hallott ezekről, nem is minden esetben tud azonnal reagálni egy esetleges támadás esetén. Érdemes felkészülni minden eshetőségre, ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy mindenki tisztában legyen a lehetséges veszélyekkel. Az internetes kártevők elleni védekezésben jártas ESET szoftvergyártó összegyűjtötte, mikor érdemes körültekintően eljárni, az erről szóló írásunkat ezen a linken érheti el.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Annette Riedl/dpa Annette Riedl / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)