A mesterséges intelligencia így változtathatja meg a filmipart és a tartalomgyártást

A mesterséges intelligencia forradalmasítja a tartalomgyártást, új lehetőségeket és hatékonyságot hozva a kreatív iparágakba.

2024. december 11., 16:58

Szerző:

Az AI (angolul Artificial Intelligence – a szerk.) vagy magyarul mesterséges intelligencia alkalmazása számos területen - mint például a szövegírás, kép- és videószerkesztés és alkotás - átalakítja a hagyományos munkafolyamatokat, lehetővé teszi a gyorsabb és pontosabb munkát.

Így teszi a mesterséges intelligencia egyszerűbbé a munkát

A mesterséges intelligencia által vezérelt szövegíró eszközök, valamint képszerkesztő programok manapság igencsak népszerűek a tartalomgyártásban. Előbbi képes nagy mennyiségű információ elemzésére és feldolgozására gyakorlatilag egy szempillantás alatt, segítve ezzel a szerzőknek, hogy időt megspórolva, sokszínű és kifejező tartalmakat hozzanak létre. Utóbbival képeket kreálhatunk, olyan eseményekről is, amelyek soha meg sem történtek – ezt használta fel Donald Trump is a kampányában: az MI által generált fotón Taylor Swift őt támogatja (ez fake news volt – a szerk.)

„Ez az eset nem jól példázza, hogy mire lehet felhasználni az AI-t” 

– vallja Hidvégi Zoltán, az Umbrella Collective tulajdonosa, ahol napi szinten használják a mesterséges intelligenciát. Kifejtette, hogy mi az, amivel az ő szakmájukat, a filmes utómunkát segítette a világ egyik legnagyobb technikai fejlesztése.

mesterseges-intelligencia

 

„A mai tudásunk alapján az AI az automatizálható részfeladatok elvégzésében a legjobb. Nagyon hatékony olyan munka elvégzésében, amihez nem szükséges a kreativitás, például képek retusálása, zöld háttér eltüntetése, stb. Amatőr még a többszörösen összetett és kreatív feladatokban. Éppen ezért nagyon fontos a folyamatos ellenőrzés és a megfelelő “promtolás”. Sokszor adódik a kérdés, hogy kiváltja-e a humán erőforrást. Erre egyértelmű nem a válaszom, sőt, azt mondanám, hogy az AI felhasználásának a lelke maga az ember. Az a plusz, amit mi tudunk hozzátenni: akár a feladatok megfogalmazásában, akár az AI által elvégzett feladatok ellenőrzésében”

– részletezi Hidvégi Zoltán.

mesterseges-intelligencia

 

A videószerkesztés terén is jelentős előrelépéseket értek el az MI alkalmazásával. Az automatizált videószerkesztő rendszerek képesek a felvételek szerkesztésére, az effektek alkalmazására és az optimalizálásra, mindezt minimális emberi beavatkozással. Ez különösen hasznos lehet a marketing- és reklámiparban, ahol a vonzó vizuális tartalom elengedhetetlen. Számos influenszer is él ezzel a technikával, legyen szó akár egy poszt szövegének megírásáról, vagy éppen képeik szerkesztéséről. Utóbbi használata folyamatosan nagy vihart kavar a kommentszekciókban, hiszen sokak szerint a túlzott szerkesztéssel átvágják a követőiket. Hogy ez előremutató-e a jövőt illetően, arról is megvan a véleménye Hidvégi Zoltánnak.

„A mesterséges intelligenciát elsősorban olyan részfeladatokhoz érdemes használni, amik nagyon pontosan meghatározhatóak. Ahogy említettem, például jól használható egy adott anyag “többnyelvűsítésére” és mutációk elkészítésére. Már képes egy magyar nyelvű magyarázó videót több nyelvre adaptálni. Természetesen csak úgy, hogy ezt szigorúan ellenőrizzük is. Képes zenét készíteni egy kisfilmhez, vagy segít megfogalmazni egy számunkra nehezebb szövege – mondja a filmes szakember, aki szerint az AI használatával nem sérül az egyediség, hiszen, mint korábban említette, ennek a technológiának szüksége van az emberi erőforrásra ahhoz, hogy tökéletesen végezze a feladatát. – Az előállított tartalmak mennyisége viszont egyértelműen növekedni fog a használata miatt”

állítja. Hidvégi Zoltán a megfelelő jogi szabályozásokra is kitért, amelyek szerinte még nagyon elmaradnak a szükségestől.

„A jogi szabályozás próbál ugyan lépést tartani a technológia fejlődésével, de egyelőre inkább reaktív, és még nemzetközi szinten is nagy a lemaradás, itthon szerintem több évesre is tehető. Az ipari forradalomhoz tudnám hasonlítani a mostani helyzetet. Szerintem az amerikai írói sztrájk például még csak előszele volt annak, ami még történhet, vagy történni fog. Ez egy nagyon ingoványos talaj, egy nehéz terület, amiről szakértő jogászok tudnának igazán mesélni, de az biztos, hogy nagyon sok a tennivaló.”

 

Ahogy az Umbrella Collective tulajdonosa is elmondta, az AI nem mentes a kihívásoktól. Az etikai és jogi kérdések, mint például a plágium vagy a személyes adatok védelme, fontos tényezők, amelyeket figyelembe kell venni az MI-vezérelt rendszerek használatakor. Az emberi kreativitás és az MI közötti egyensúly megtalálása kulcsfontosságú ahhoz, hogy az új technológiák valóban pozitív hatást gyakoroljanak a tartalomgyártás világára. Összefoglalva, a mesterséges intelligencia jelentős mértékben átalakítja a tartalomgyártás folyamatát. Az innováció és a hatékonyság növelésével az MI számtalan új lehetőséget kínál, ugyanakkor elengedhetetlen a felelős és etikus alkalmazás, hogy a kreatív iparágak a lehető legjobban kihasználhassák ezt a technológiai előnyt.

 

(Képek: Umbrella Collective) 

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.