A rendőrség figyelmeztetett: így verhetik át a csalók, ha az internetről vásárol

Bár kényelmes megoldásnak tűnik, de az internetes vásárlás a csalók szempontjából is a lehetőségek tárháza.

2025. január 24., 11:41

Szerző:

Egyre többen vásárolnak az interneten, ám ez nem csak az online kereskedők számára hoz bevételt: a különböző felületeken sok esetben magánszemélyek között jön létre tranzakció. Ezeknél a vásárlásoknál azonban érdemes óvatosnak lenni a vásárlóknak és az eladóknak is, hiszen a csalók is meglátták a lehetőséget az online piacterekben – hívta fel a figyelmet a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.

Rengeteg álprofilt hoztak már létre a bűnözők, amelyek segítségével a közösségi médiában vagy bármely más hirdetési platformon könnyedén felvehetik a kapcsolatot a későbbi áldozataikkal. Leggyakrabban a hirdetőknél próbálkoznak, és aki nem ismeri a módszereiket, könnyen bedőlhet az ígéreteknek.

A legnagyobb problémát az okozza, hogy nem csupán az adott termék értékével verik át a sértetteket, hiszen a bűnözők valójában az áldozatok bankszámlájához szeretnének hozzá férni. Amennyiben ez sikerül, akár mindent pénzt eltüntethetnek róla, és ehhez néhány perc is elegendő.

Ez a csalók kedvenc módszere az interneten

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság számolt be arról a nemrégiben történt esetről, amikor egy győri lakos egy ezüst karkötőt szeretett volna értékesíteni, és ehhez a jól ismert online piactereket használta. A feladott hirdetésre nagyon gyorsan jelentkezett is egy vevő, akiről utúbb kiderült, hogy egy csaló. Felajánlotta, hogy kifizeti az ékszer feladásának díját is az ellenértékén kívül, ám elhitette az eladóval, hogy ahhoz, hogy a futárt megrendelhesse és a termék árát kifizethesse, szüksége van az eladó bankszámlájához tartozó adatokra.

Az áldozat nem is gyanakodott, így amikor a kiberbűnözőtől egy linket kapott, azt készségesen meg is nyitotta, majd begépelte a kért adatokat, amelyek között természetesen ott voltak a bankkártyájához, illetve a bankszámlájához tartozó jelszavak is. A csaló végül több részletben, egymillió forintnál is magasabb összeggel károsította meg a sértettet, akinek még a megtakarítási számlája is a bűncselekmény áldozatául esett.

A hatóságok nem győzik felhívni a figyelmet arra, hogy senki ne dőljön be az ilyen típusú megkereséseknek. Mindig gyanúsnak kell lennie, ha valaki a hirdetés megjelenése után szinte azonnal jelentkezik, hiszen a csalók folyamatosan az új hirdetéseket figyelik. Akkor is gyanakodni kell, ha a vevő linket küld, ezek ugyanis mindig hamis, adathalász weboldalakra mutatnak. Azt is fontos mindenkinek tudnia, hogy az eladónak soha nem kell sehol megadnia az adatait, és főleg nem kell fizetnie azért, hogy eljuttasson egy csomagot a vevőnek.

Ez a módszer rendkívül népszerű a bűnözők körében, ugyanakkor a fordított eset talán még gyakrabban előfordul. Mint arról a 168.hu is beszámolt, számos bűncselekményt álhirdetésekkel követnek el. A csalók a közösségi médiában akár a különböző érdeklődési körrel rendelkező csoportokba is beszivárognak, majd ott hangzatos hirdetéseket tesznek közé. A termékekért cserébe előre kérik a vételár átutalását, ám a hirdetésben szereplő termékek sosem érkeznek meg a vevőhöz, majd az eladó elérhetetlenné válik. A rendőrség arra kér mindenkit, hogy legyenek nagyon óvatosak, ha magánszemélyektől vásárolnak, vagy épp eladnának valamilyen értéket az interneten.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)