A nyugdíjasok vannak a legnagyobb veszélyben: így veszíthetik el az összes pénzüket
Bár a pénz nem zsebtolvajokhoz kerül, de a digitális világban is jelen vannak a csalók.
Rendkívül fontos, hogy az internetet esetleg ritkábban használó, idősebb generációhoz tartozók is tisztában legyenek azzal, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek rájuk a világhálón. A legsúlyosabb esetben a bankszámlájukat is feltörhetik, és az azon található összes pénz pillanatokon belül a bűnözőkhöz kerülhet. Éppen ezért érdemes felkészülni arra, hogy milyen trükkökkel próbálják átverni a nyugdíjasokat, hiszen egyes csalók kifejezetten őket szemelik ki áldozatként – figyelmeztetett a KiberPajzs.
Az internet használata ma már számos esetben nem mellőzhető, ugyanakkor azt fontos szem előtt tartani, hogy az idősebb generációk számára nem feltétlenül komfortos a digitális eszközök használata. Éppen ezért adott esetben könnyebben válhatnak áldozattá, hiszen nem mindig ismerik, hogyan zajlik alapesetben egy-egy folyamat, így nem lesz számukra gyanús egy sor olyan esemény, amelyek a rutinos böngészők számára azonnal szemet szúrnak.
A Magyar Nemzeti Bank oldalán jelent meg Szabó Péter, a Pénzügyi Békéltető Testület tagjának cikke, amelyben a szerző kiemeli, hogy bár az interneten valójában bárki áldozattá válhat, hiszen ma már a csalók sokszor igazán kifinomult és összetett módszerekkel dolgoznak, ám az idősek esetében az a veszély is fennáll, hogy életük minden megtakarítását elveszítik egy támadást követően.
A nyugdíjasok esetében a pénz elvesztése még súlyosabb következményekkel járhat
A családtagok is sokat tehetnek azért, hogy idős rokonukat felkészítsék arra, milyen módszerekkel próbálkozhatnak náluk a csalók. Az adathalászat őket hatványozottan érinti: például gyanútlanul megadhatják adataikat a kecsegtető ajánlatokat felvonultató weboldalakon, ezzel sok esetben máris kiszolgáltatva magukat a kiberbűnözőknek.
Nagyon gyakran előfordul, hogy a nyugdíjasokat telefonon keresik meg a csalók, és határozott fellépésükkel meg is győzik őket arról, hogy egy adott termékre vagy szolgáltatásra mindenképpen szükségük van. A szakemberek folyamatosan igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy mindig érdemes gyanakodni, ha a hívó fél a bankszámlához tartozó adatokat és jelszavakat kér, vagy bármilyen indokkal pénz átutalását szorgalmazza.
A csalók sok esetben tartozásra hivatkozva kérnek különböző összegeket, de általában a banki adatok megszerzése a végső cél. Mivel a nyugdíjas korosztályhoz tartozók adott esetben minden megtakarításukat egyetlen bankszámlán tartják, az ő esetükben akár tragikus kimenetele is lehet egy ilyen incidensnek. Éppen ezért a megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni, és érdemes felkészülni arra, hogy előbb vagy utóbb megpróbálják majd kicsalni tőlük is az érzékeny információkat, hiszen a kibertámadások száma évről évre növekszik, és ez minden korosztályt érint.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)