Ilyen levelet kapott? Már a rendőrség is figyelmeztetett: csalók állnak a háttérben

A külföldi nagybácsi és a váratlan örökség általában csak a csalók újabb trükkje.

2025. január 5., 13:42

Szerző:

Bár még mindig sokan bedőlnek a csalók régi módszereinek, de szerencsére egyre többen vannak azok is, akik már átlátnak azokon a trükkökön, amelyeket a bűnözők gyakran bevetnek. Ezek egy része azonos módon zajlik, ami megkönnyíti a felismerést, hogy csalókkal állunk szemben. Csakhogy sok esetben éppen emiatt nem gyanúsak azok a furcsa esetek, amelyekről utóbb kiderül, hogy ezek is a kiberbűnözőkhöz köthetőek – figyelmeztetett a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.

Az internet megkönnyíti a bűnözők tevékenységét, hiszen még könnyebb felvenniük a kapcsolatot leendő áldozataikkal, és még a nevüket és az arcukat sem kell vállalniuk a bűncselekmény elkövetésekor. Éppen ezért mindenkinek óvatosnak kell lennie az internethasználat során, hiszen konkrétan bármilyen weboldalon veszélyek leselkedhetnek a gyanútlan felhasználókra.

Az egyik leggyakoribb csalástípus, hogy a bűnözők e-mailben keresik meg áldozatukat, akit valamilyen indokkal rávesznek arra, hogy rákattintson az üzenetben található linkre, amely egy hamis weboldalra mutat. Ha itt az áldozat megadja a bankszámlájához tartozó adatokat (például mert elhitetik vele, hogy tartozása van egy szolgáltató felé), máris kiszolgáltatta magát a csalóknak, akik gyorsan el fogják lopni a bankszámláján található összes pénzt.

A bűnözők azonban ennél összetettebb módszereket is kidolgoztak már, amelyek néha egészen abszurd helyzeteket idézhetnek elő.

A csalók így is milliókkal károsíthatnak meg

A rendőrség a Mátrix Projekt keretében igyekszik felderíteni az internetes csalások egy részét. A napokban számoltak be arról az esetről, amely sajnos egyre gyakoribbá válik. A sértettet a csalók egy törökországi bank nevében keresték meg a közösségi médiában, és arról tájékoztatták, hogy egy távoli rokona halálát követően egy közel 10 millió dolláros hagyaték örököse lett. A tolcsvai férfi bedőlt a furcsa történetnek, és egy állítólagos ügyvéddel e-mailben kommunikáltak a további teendőkről.

Természetesen egy hagyatéki ügyintézés költségekkel jár, így az áldozat készségesen kifizette az ügyvéd által, különböző indokokkal megjelölt összegeket, összesen 3 millió forintot, amelyet át is utalt a megadott számlaszámokra. A csalók azonban rövid időn belül teljesen eltűntek, miután kiderült, hogy áldozatuknak nincs több pénze.

A rendőrség felhívta a figyelmet, hogy az ilyen jellegű üzenetek mindig legyenek gyanúsak, akár örökségről, akár nyereményről van szó bennük. Ezek a hihetetlen történetek az esetek nagy részében hamisak, és a csalóknak mindig ugyanaz a céljuk velük: hogy megszerezzék áldozatuk pénzét, vagy legalább a személyes adataihoz hozzáférjenek, amelyeket továbbértékesíthetnek.

A hatóságok szerint sokat segíthet, ha mindenki gyanakodni kezd a helytelen magyarsággal megírt üzenetek, illetve a furcsa történetek kapcsán. Érdemes ellenőrizni a feladót, ismeretleneknek pedig tilos kiadni a bankszámlához köthető adatokat. Senkinek nem javasolják azt sem, hogy ismeretlen bankszámlaszámokra indítsanak utalást, különösen nem ellenőrzött weboldalakon keresztül. A csalók akár jelentős anyagi kárt okozhatnak, és sokszor rendkívül összetett módszerekkel dolgoznak, érdemes óvatosnak lenni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)