Nagy veszélyben van a bankszámlája: ezt a hibát ne kövesse el
Senki nem lehet elég óvatos, ha egy bankszámla biztonságáról van szó.
Az interneten rengeteg szolgáltatás elérhető, melyek közül a pénzintézetek által biztosított netbankok felületeit gyakran még azok is igénybe veszik, akik egyébre nem használják a világhálót. Csakhogy éppen azok lehetnek a legnagyobb veszélyben, akik nem túl gyakorlottak az internet kezelésében, hiszen a csalóknak még mindig az a végső célja, hogy hozzáférjenek egy-egy bankszámla tartalmához, és gyakorlatlanságuk miatt ők lehetnek a legkönnyebben becserkészhető áldozatok – figyelmeztetett a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
A 168.hu is beszámolt olyan esetekről, amikor a kiberbűnözők távolról, a világháló segítségével próbálják meg átverni az áldozataikat. Sok esetben még egy javítási munkálathoz hívott szakemberről is kiderülhet, hogy csaló, de nem is szükséges a személyes jelenlét ahhoz, hogy komolya károkat okozzanak a kiberbűnözők.
Támadás bárkit érhet, ám erre érdemes felkészülni, ugyanis aki tisztában van a lehetséges támadási formákkal, sokkal nagyobb eséllyel ismeri fel, hogy bűnözőkkel áll szemben.
A bankszámla a legnagyobb érték
A kiberbűnözőknek általában két célja van: kicsalni a személyes, különösen a bankszámlához tartozó adatokat és jelszavakat, valamint hozzáférni a bankszámlához. Előbbi esetében anyagi jövedelemre tehetnek szert azzal, ha más bűnözőknek továbbértékesítik a megszerzett információkat. Ha azonban sikerül a netbank belépési adatait is megszerezniük, akkor saját maguk próbálják meg kiüríteni a bankszámlát.
Számos különböző módszerrel dolgoznak, de a rendőrség most egy olyan technikára hívta fel a figyelmet, amely egyre gyakrabban fordul elő. A csalók az áldozatot telefonon keresik meg (akinek általában már korábban kiszivárogtak az adatai), és magukat banki ügyintézőnek kiadva arról tájékoztatják, hogy illetéktelenek hozzáfértek a bankszámlájukhoz.
A gyanútlan ügyfél ilyenkor pánikba esik, a hamis ügyintéző pedig így még könnyebben rá tudja venni, hogy adja ki a netbankhoz tartozó felhasználónevet és jelszót, sőt adott esetben még a kétfaktoros hitelesítést is ki lehet így játszani. A hatóságok arról számoltak be, hogy több esetben is előfordult, hogy a bűnözők így fértek hozzá bankszámlákhoz, majd onnan más számlákra elutalva milliós kárt okoztak áldozatuknak.
A rendőrség szeretné nyomatékosítani, hogy egyetlen pénzintézet munkatársai sem kérik el telefonon a banki belépési adatokat, és olyan kérést sem intéznek az ügyfél felé, hogy töltsön le bármilyen programot a telefonjára vagy számítógépére. Ezeket senki ne adja ki, és akkor is érdemes óvatosnak lenni, ha kecsegtető ajánlatokkal próbálják meg rávenni szolgáltatások vagy termékek megrendelésére. Az ilyen hívásokat célszerű azonnal megszakítani, a hívó felet pedig letiltani.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)