Ilyen üzenetet kapott a felettesétől? Vigyázzon, csalók kezébe kerülhettek az adatai

A csalók már egészen extrém módon is megpróbálják átverni az áldozataikat.

2025. január 16., 13:51

Szerző:

Még a saját munkahelyén sincs senki biztonságban, ha az internetes átverésekről van szó. A csalók sok esetben azt használják ki, hogy egyes dolgozók a munkakörükből fakadóan rendszeresen kapcsolatot teremtenek ismeretlen ügyfelekkel, így könnyedén elvegyülhetnek köztük – figyelmeztetett a KiberPajzs.

A hétköznapok során szinte senkiben nem merül fel, hogy a céges levelezésének átnézésekor, illetve egy ügyfél hívása esetén gyanakodnia kellene. A szakértők szerint azonban ilyenkor is érdemes óvatosnak lenni, különösen akkor, ha szokatlan kérés érkezik egy kollégától, vagy akár a felettesektől. Ilyen esetekben érdemes inkább utánajárni annak, hogy valóban attól érkezett-e az üzenet, akit a levelezőrendszer megjelölt.

A csalók módszerei rendkívül összetettek

Érdemes tudni, hogy a kisebb és nagyobb cégek dolgozói is bármikor tapasztalhatnak furcsa jelenségeket, hiszen rajtuk keresztül könnyebben elérhetik a céljaikat a kiberbűnözők. Ellentétben más csalástípusokkal, a céges megkeresések esetében elsősorban nem az a cél, hogy a munkavállalót megkárosítsák, bár hosszabb távon ez is következménye lehet egy ilyen incidensnek, ha kiszivárognak egyes adatok. Ám elsősorban azért próbálkoznak a csalók ilyen módon, mert ha sikerrel járnak, egy-egy munkavállaló számítógépén vagy belépési adatain keresztül akár egy egész vállalati rendszerhez is hozzáférést kaphatnak, amellyel jóval nagyobb összegeket zsebelhetnek be.

A bűnözők attól sem riadnak vissza, hogy feltörjék a vezetőség tagjainak levelezését, és valamely vezetőnek kiadva magukat e-mailben arra utasítsanak egy munkavállalót, hogy módosítson bizonyos adatokat, vagy adjon meg jelszavakat. Ezek a csalási kísérletek történhetnek akár olyan módon is, hogy egy már meglévő partner nevében keresik meg a céget, és arra kérik a dolgozót, hogy változtassa meg egy számla esetében a bankszámlaszámot. Egy ilyen tartalommal bíró üzenet vagy telefonhívás esetében mindig érdemes ellenőrizni, hogy valójában ki kezdeményezte a módosítást, ugyanis az is előfordulhat, hogy a bűnözők által megadott bankszámlára kerül át a kifizetett összeg.

A munkahelyi adatokat alkalmazottként és vezetőként is óvni kell, ugyanis amennyiben ezek kiszivárognak, illetéktelen kezekbe kerülhetnek, és ezek segítségével akár komoly anyagi kár is keletkezhet mind céges, mind munkavállalói szinten. Emellett azonban az is fontos, hogy mindenki szánjon időt arra, hogy ellenőrizze a gyanús hívásokat és üzeneteket, még abban az esetben is, ha a másik fél sürgetni próbálja. Ez a csalók egyik bevett módszere, ám kellő megfontoltsággal kivédhetőek az ilyen jellegű támadások.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Ha eddig nyomasztotta, hogy a telefonja „lehallgatja” a beszélgetéseit, akkor van egy szomorú hírünk: feltalálták az eszközt, amely képes a gondolatolvasásra. Ha abban reménykedik, hogy az eszköz a gazdagok kiváltsága lesz, ugyancsak csalódnia kell, ugyanis már 89 dollárért, vagyis nagyjából 36 ezer forintért hozzájuthat a kütyühöz.

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.