Lecsenghetett a Temu körüli őrület, komoly válság előtt áll a kínai tulajdonos
Úgy tűnik, komoly problémával kénytelen szembenézni a Temut birtokló PDD Holdings. A kínai vállalat ugyanis a vártnál gyengébb gazdasági mutatókat produkált a harmadik negyedévben.
A Kínában a Pinduoduo online vásárlási oldalt, nemzetközi szinten pedig a Temut üzemeltető PDD amerikai tőzsdén jegyzett részvényének értéke több mint 10 százalékkal csökkent. A kínai fiatalok körében megnövekedett munkanélküliség és az ingatlanszektor válsága megviselte a fogyasztói bizalmat, ami visszafogta a Pinduoduo eladásait. A kínai versenytársak, az Alibaba és a JD.com hasonlóan gyenge forgalomnövekedésről számoltak be – számolt be a Reuters cikkére hivatkozva az Index. De lássuk, mit jelent ez pontosan!
Bajban a Temu anyavállalata
A PDD bevétele 44 százalékkal 99,35 milliárd jüanra (mintegy 5400 milliárd forint) ugrott a szeptember 30-án zárult három hónapban, szemben a 102,65 milliárd jüanos (átszámítva mintegy 5500 milliárd forint) elemzői becslésekkel. A nettó nyereség 24,98 milliárd jüanra (kb. 1300 milliárd forint) emelkedett az egy évvel korábbi 15,54 milliárd jüanról (mintegy 847 milliárd forint). Azonban a cég amerikai részvényei nem produkáltak megfelelően: a vállalat 18,59 jüanos (mintegy 1013 forint) korrigált nyereséget jelentett, ami elmaradt a 19,79 (mintegy 1079 forint) jüanos becsléstől.
Érdekesség, hogy már a második negyedéves eredmény is elmaradt a szakemberek várakozásaitól. Ezért a vállalat vezetői augusztusban lehangolóan nyilatkoztak a cég kilátásairól. A PDD részvényei a 2018-as tőzsdei bevezetés óta a legnagyobb egynapos esést szenvedték el, közel 55 milliárd dollárral (21 000 milliárd forint) csökkent a részvények értéke.
Még egy dolog miatt főhet a Temu anyjának a feje
S ha a gyenge gazdasági eredmény nem lenne elég, a cég jövőjét egy másik tényező is erősen befolyásolja. Ez pedig nem más mint az Amazon, mely a napokban létrehozta a Haul nevű webshopot, ami az árakat tekintve felveheti a versenyt a Temuval és a Sheinnel. Ráadásul az Amazon webshopjában mindenféle termékkel találkozhatnak majd a vásárlók.
Azaz a Haul portékája nagyjából 300 millió termékből áll, melyet az üzemeltetők 35 kategóriára osztottak. A webshopban kaphatók ékszerek, lakberendezési kiegészítők, különféle konyhai eszközök. Az Amazon Haul egyelőre még csak az Egyesült Államokban elérhető, és kizárólag mobilon keresztül lehet használni, számítógépes verziója nem készült az oldalnak.
Tönkre mehet a Temu tulaja?
A kérdésre adott rövid válasz: aligha. A Temut birtokló PDD vezérigazgatója, a volt Google-programozó Colin Huang a kínai gazdaságban ugyanis egy elég impozáns pályaívet írt le az utóbbi években. Röviden: Huang több vállalkozás elindítása után alapította meg a Temu csak Kínában működő, Pinduoduo névre hallgató elődjét. Ami a profilját tekintve ugyanazt csinálja a mai napig, mint a Temu az ország határain kívül: olcsón kínál rengeteg terméket a ruházati kellékektől kezdve az elektronikai eszközökig bezárólag. A Pinduoduo a pandémia alatt hatalmas népszerűségre tett szert, így a Covid-korszak alatt Huang vagyona elérte a 71,5 milliárd dollárt, ám a lezárások végeztével a kínai vállalkozó a vagyona 87 százalékát elvesztette.
Huang azonban annyira hitt üzleti modelljének életképességében, hogy a Pinduoduóval kilépett a nemzetközi porondra: Kínán kívül már a Temu márkanév alatt futtatta fel webshopját, mely az amerikai megjelenést követően gyakorlatilag azonnal az alkalmazásletöltési listák első helyéig menetelt. Márpedig ebből aligha lehet arra következtetni, hogy a cégvezér most komoly aggódásba kezdett volna.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Life-Of-Pix / Pixabay)