Az egész világ hadjáratot indított a Temu ellen, itt vannak a részletek
A Temu agresszív terjeszkedése és uralma nem minden nemzet tetszését nyerte el. Ha úgy tetszik sokan fellázadtak a kínai kereskedelmi óriás ellen.
Az elmúlt években a Temu kínai online piactér robbanásszerű nemzetközi növekedést ért el a széles és sokszor gyanúsan olcsó termékkínálatával, azonban ez a fajta üzleti modell gyakran akadályokba ütközik. A nyugati országok ugyanis rossz szemmel néznek rá, és az Európai Unió már egy ideje vizsgálja a kínai e-kereskedelmi óriást. Ám már az ázsiai piacokon is egyre inkább akadályokba ütközik a kiskereskedelmi mamut – írja a The Guardianre hivatkozva a Világgazdaság.
A lap szerint Ázsiában az első aggályokat megfogalmazó nemzet Indonézia volt. Itt októberben rendelték el a Temu eltávolítását az alkalmazásboltokból, amivel a helyi kormány az ország kiskereskedőit szerette volna megvédeni. A múlt héten aztán már Vietnám is belengette, hogy november végére végleg betiltja a Temut, valamint az olcsó ruhákat kínáló Sheint is. Szerintük ugyanis egyikük sem kapott engedélyt az országban való üzleti tevékenység végzésére.
A Világgazdaság cikkében idézte Simon Torring, a Cube piackutató cég társalapítóját, aki szerint a kínai gyártmányú termékek áradata komoly kárt okozott az ázsiai eladóknak és gyártóknak is, hiszen nem képesek felvenni a versenyt az alacsonyabb minőségű és jóval olcsóbb termékekkel. Amiből fakadóan pedig nem csak egy sor nagyobb gyár zárt be, de a mögöttünk álló pénzügyi évben több tízezer munkavállaló is az utcára került.
Ezért haragította magára a Temu a világot
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a Temu koncepciójának egyik alapja az, hogy a gyártókat és a fogyasztókat közvetlenül köti össze, ami óriási árelőnyt jelent számára. Versenyjogi szempontból a dömpingár alkalmazása és az ingyenes szállítás ugyanakkor problémás, amiért a kínai óriást a világ szinte minden országában elkezdték kiátkozni. Az Ecommerce Hungary e-kereskedelmi szövetség szerint Magyarországon például a kínai óriás számos jogsértést követhet el, ezen felül többen gyanítják, hogy a cég szándékosan vállal be jelenleg veszteségeket a piacszerzés és az agresszív terjeszkedés érdekében.
A Temu korábban csak annyit közölt az Ecommerce Hungary fellépésével kapcsolatban: „A Temu teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy betartsa a törvényeket és az előírásokat minden olyan országban és régióban, ahol tevékenykedik.” Dr. Bőgel György, az Ecommerce Hungary elnöke szerint „a Temu akkor is nagyon kemény versenytárs lenne, ha minden szabályt betartana”. Viszont szerinte egyáltalán nem biztos, hogy ez így is van. A szakember felidézte, hogy a kínai vállalattal kapcsolatban a hazai online hirdetők már több hónapja panaszkodnak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Nikos Pekiaridis/NurPhoto). Nikos Pekiaridis / NurPhoto / NurPhoto via AFP)