Eladhatatlan a tej és a hús is – a járvány lenullázhatja a magyar gazdaságot

Nem várt következményei lehetnek a járványnak, a hús-, illetve a tejipar is nagy bajban van.

2025. április 16., 10:33

Szerző:

Bár a ragadós száj- és körömfájás a jelenlegi információk alapján négy hazai telepet érintett, ám a járvány valójában mind a hús, mind a tej esetében komoly kereskedelmi problémákat eredményezett országos szinten is – ez derült ki a G7 összefoglalójából.

Most még a védekezésre fókuszál mindenki, ám a gazdák eközben már azt is érzékelik, hogy a járvány hosszabb távon is éreztetni fogja a hatását Magyarországon, különösen gazdasági szempontból. Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, hitelmoratórium bevezetéséről döntött a kormány, ezzel enyhítenék a gazdasági károkat, valamint kártalanítást is ígértek a gazdáknak, ám ennek pontos formájáról egyelőre nincsenek információk.

A járvány négy telepet érintett, ahol az állomány teljes felszámolásával igyekeznek megakadályozni a betegség terjedését. Mindez az jelenti, hogy a Nébih tájékoztatása alapján a ragadós száj- és körömfájás miatt Kisbajcson 1400, Levélen 2300, míg a darnózseli telepen 1000, Dunakilitin pedig 2500 marhát kellett levágni. Ez még a 860 000 ezres hazai összállomány mellett is jelentősnek számít.

Az evidens, hogy ezekről a telepekről nem kerülhetett ki sem hús, sem tej, ám ami igazán nagy problémát jelent, az az, hogy a közelben, az úgynevezett megfigyelési körzetekben is folyamatosan vizsgálatokat végeznek a hatóságok, ez pedig további 969 telepet érint. Innen ugyan kikerülhet mind a hús, mind a tej, ám csak korábban kijelölt üzemekbe, és külön szükséges jelezni, hogy ugyan nem fertőzött telepről, de megfigyelési körzetből származnak. Ezeket a termékeket exportálni egyáltalán nem lehet, de nincs is olyan partner, aki átvenne belőlük bármennyit is.

A magyar hús és a tej is eladhatatlanná vált

A gazdák azt tapasztalják, hogy az Unión belül szinte senki nem hajlandó átvenni a Magyarországról származó húst és tejet. Mivel a ragadós száj- és körömfájás rendkívül könnyen terjed, akár eszközök vagy állatszőr útján is, a környező országok is tartanak attól, hogy a magyarországi áruval behurcolják a vírust.

Csakhogy ez a magyar gazdák számára végzetes lehet, hiszen gyakorlatilag leállt ezen termékek exportja az egész országban, annak ellenére is, hogy csak az ország észak-nyugati részét érintette a járvány. Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója így nyilatkozott a portálnak:

„A tejpiacon az első félévre egyébként is jellemző bő kínálat van, ezt súlyosbítja most az, hogy nehézkes a nyerstej kivitelünk több célpiac felé. Eddig Románia, Bulgária és Koszovó kapcsán volt gondunk a nyerstej kivitellel, a teljes exportunk napi 40 kamionnyi, tehát életbevágó, hogy ez az áru kijusson a célállomásokra.”

A helyzetet a hazai tejfeldolgozók azzal próbálják ellensúlyozni, hogy felvásárolják a tejet, és a feldolgozást más partnerekkel végeztetnék el, ám ezeket a feldolgozott termékeket sem veszik át más országok. Emiatt a készleteket egyelőre halmozzák, de ezzel a tárolási költségek is növekedni kezdtek. A helyzet egyre súlyosabb, az árrésstop csak tetézte a bajokat, és egyelőre nagyon bizonytalan, hogy milyen kártérítésre számíthatnak a hazai gazdák.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)

14:33

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy az árrésstop intézkedés hatására március 13. és április 14. között 872 termék ára csökkent Magyarországon. A kormány célja, hogy a rendelet május 31-ig tovább mérsékelje az élelmiszerárakat, különösen a legfontosabb alapvető élelmiszerek esetében.