Ragadós száj- és körömfájás: a járvány miatt hitelmoratóriumot vezet be a kormány
Ezzel enyhítenék a gazdasági károkat, amelyeket a ragadós száj- és körömfájás terjedése okoz.
Országszerte hatalmas problémát jelent a ragadós száj- és körömfájás, amely gazdasági szempontból akár teljes csődöt is jelenthet egyes gazdaságok számára. Hitelmoratórium bevezetéséről döntött a kormány, amellyel az érintett gazdák élhetnek – derült ki az Agrárminisztérium MTI-nek megküldött tájékoztatásából, amelyről több között a Telex is beszámolt.
Váratlanul érte a magyar gazdákat a járvány, hiszen a ragadós száj- és körömfájás az elmúlt 50 évben nem okozott ilyen mértékű problémát Magyarországon. Ahogyan azt a 168.hu is megírta, elsőként még márciusban észlelték a vírus jelenlétét egy Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatartó telepen. Azonnal megkezdték az állomány felszámolását, 1 400 szarvasmarhát vágtak le, ám a járvány kialakulását nem sikerült megakadályozni.
A betegség gyakorlatilag minden patás állatra nézve veszélyt jelent, így számos óvintézkedést vezettek be. Az állattartó telepekre nem lehet sem autóval, sem gyalogosan bejutni, és rengeteg állatkert és vadaspark is úgy döntött, hogy nem fogad látogatókat. A reakció nem eltúlzott, ugyanis a betegség rendkívül gyorsan terjed, és akár egy cipőtalppal vagy egy autókerékkel is bekerülhet arra a területre, ahol az állatok élnek. Ahol jelen van szarvasmarha, juh, kecske vagy sertés, ott a betegség megjelenésére van esély, de más állatokat is megtámadhat a betegség, így az állatkertben részleges vagy teljes zárást rendeltek el.
A ragadós száj- és körömfájás a gazdaságra is negatív hatást gyakorol
A betegségre kezelésére nem áll rendelkezésre direkt gyógymód, így a magyar, illetve az uniós protokoll szerint minden olyan állományt, ahol akár csak egyetlen állatnál észlelhetőek a betegség tünetei, fel kell számolni. A vírus könnyen terjed a takarmánnyal is, így a tapasztalatok alapján ahol egy állat beteg, ott várhatóan a társai is megfertőződnek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal sokkoló fotókat tett közzé a beteg állatokról, amelyeknek hatalmas fájdalmat okoznak a betegség okozta sebek.
Mivel egyes helyeken a teljes állatállomány felszámolása válik szükségessé, amely komoly gazdasági és pénzügyi veszélybe sodorhatja a gazdákat, a kormány úgy döntött, hogy hitelmoratóriumot vezet be, amellyel azok élhetnek, akik állattartó gazdaságot működtetnek, köztük a telep üzemeltetője, illetve a telep vagy az állatok tulajdonosa, és emellett a ragadós száj- és körömfájás okozta járvány miatt bármilyen jellegű hátrány éri őket. Ilyen lehet az állatok levágásának kötelezettsége mellett az is, ha a telepen korlátozásokat vezetnek be, vagy lezárják azt.
A Magyra Közlönyben megjelent intézkedés értelmében a már folyósított hitelekre, kölcsönökre és pénzügyi lízingre moratórium kérhető, amely egészen 2026. április 30-ig tart. Mindez azt jelenti, hogy a hitelszerződések nem felmondhatóak ezen időtartam alatt amiatt, mert az adós nem fizet, a szerződések futamideje pedig meghosszabbodik, a moratórium lejártáig felhalmozódó esetleges kamatokat pedig nem lehet egy összegben követelni, kizárólag havi egyenlő részletekben történő törlesztést írhatnak elő. A törlesztőrészletek összege sem növekedhet, a futamidő tolódik ki.
A moratórium nem jár automatikusan, az érintettek dönthetnek arról, hogy kívánnak-e élni a lehetőséggel. Amennyiben igen, az intézkedést elrendelő határozat megküldésével szükséges jelezniük ezt a hitelező felé.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)