Ragadós száj- körömfájás: hatalmas a baj, már az M1-es autópályán is változásokra kell számítani

Egyre több intézmény zárja be a kapuit a ragadós száj- és körömfájás miatt, de egyéb intézkedéseket is bevezettek.

2025. április 5., 11:55

Szerző:

A ragadós száj- és körömfájás olyan komoly problémát okoz Magyarországon, hogy indokolttá váltak a még drasztikusabb intézkedések, amelyek több intézmény bezárását, valamint a közutak forgalmának módosítását is magukban foglalják.

Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt róla, márciusban ötven év után újra megjelent Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás. Egy Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatartó telepen észlelték a betegség tüneteit, ami miatt az érintett állományt felszámolták. Ezzel azonban nem sikerült megállítani a járvány kialakulását: a betegség már a főváros térségét is elérte.

A betegség rendkívül fertőző, és elsősorban a párosujjú patás állatokat érinti, mint amilyen például a szarvasmarha, a juh, a kecske és a sertés. Bár létezik oltás a betegség ellen, de a szakemberek szerint ez csupán a betegség lassítására képes, és a megelőzés helyett csak arra használják, hogy a vírusürítés mértékét csökkentsék. Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, kiderült, hogy egyes esetekben az állatok kigyógyulhatnak a betegségből, ám ez egy hosszas folyamat, és az esetek többségében annyira legyengülnek, hogy belepusztulnak a betegségbe. Éppen ezért a magyar, illetve az uniós protokoll szerint is le kell vágni a teljes állományt, amennyiben akár csak egyetlen fertőzött példány jelen van a területen.

A Nébih bemutatta, milyen valójában a ragadós száj- és körömfájás

Sokakat érzékenyen érinthet, de éppen a sokkoló képekkel kívánja felhívni a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal arra, hogy mekkora a baj. Mint azt a közösségi médiában közzétett posztjukban írják, rengeteg tévhit kering a járvánnyal kapcsolatban, ami végzetes hibák elkövetéséhez vezethet.

Sokan azt sem értik, hogy a fertőzés hihetetlenül könnyen terjed, és akár egy cipőtalpon is behurcolhatják a látogatók egy telepre vagy egy állatkertbe a vírust. Annak érdekében, hogy érzékeltessék, milyen szenvedést okoz mindez az állatoknak, egy sokkoló fotósorozatot tettek közzé a beteg állatokról. A betegség a szájban és a lábakon is hólyagos sebeket idéz elő, amelyek annyira fájdalmasak, hogy az állatok még az evést is mellőzik. Ennek következtében vészesen legyengülnek.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Hírportál, a Kisalföld arról írt, hogy a hatóságok úgy döntöttek, fertőtlenítőszőnyegeket helyeznek ki bizonyos közutakra, köztük az M1-es autópályára. Az első speciális eszközöket Mosonmagyaróvár közelében, Levél település környékén helyezték el, de várható, hogy további útszakaszokon is át kell majd hajtanuk ezeken az autósoknak.

Továbbra is egyre több állatkert és vadaspark zár be, és ahogyan arról már a 168.hu is beszámolt, Ausztria is lépett: összesen 23 kisebb határátkelőt, köztük a magyar határt is lezárják, hogy így védekezzenek a járvány ellen.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)