Nagy a baj: csődhullám Németországban
Februárban jelentős mértékben, a felmérések 2016-os kezdete óta a legmagasabb számra emelkedett a személyi- és cégcsődök száma a hallei IWH gazdaságkutató intézet hétfői jelentése alapján. A csődhullám a magyar gazdaságot is elérheti.
Csődhullám érte el Mémetországot, amely a magyar gazdaságra is kihathat. Az IWH (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle) csődfelmérése szerint februárban Németországban a magán- és jogi személyek fizetésképtelenség-bejelentéseinek száma a nyilvántartás 2016. januári kezdete óta a legmagasabbra, 1193-ra emelkedett. A növekedés az előző hónaphoz képest 11 százalékos, az előző év februárjához képest 43 százalékos volt, és egyúttal 28 százalékkal haladta meg a 2016-2019 közötti, azaz a koronavírus-járvány előtti évek februári átlagát.
Az IWH elemzése alapján a februárban fizetésképtelenséget bejelentő vállalatok legnagyobb része, 10 százaléka mintegy 11 ezer munkahely megszűnését jelenti, ami elmarad a legnagyobb tíz százalék előző havi csődje által érintett munkahelyek számától, de közel 90 százalékkal haladja meg a csőd miatti februári állásvesztések átlagát.
Az IWH előzetes fizetésképtelenség-indikátorai januárban érték el csúcsot, majd februárban némileg enyhültek. „Ezzel azonban még nincs lefújva a vészjelzés” – mondta Steffen Müller, az IWH csődkimutatásokkal foglalkozó szakértője.
„Márciusra és áprilisra is magas fizetésképtelenségi adatokra számítunk”.
Elbocsátásokkal reagál a német ipar
Világszerte több ezer munkahelyet szüntet meg a Continental – írtuk korábban. A német autóalkatrész-gyártó 2025-től évi 400 millió eurót szeretne megtakarítani az intézkedéssel. A tervezett leépítés az üzleti és adminisztratív struktúra egyszerűsítésére és racionalizálására összpontosít. Az értesülések szerint a leépítések mintegy 5500 munkahelyet fognak érinteni, ebből 1100-at Németországban. A vállalat 2022 végén világszerte mintegy 200 ezer embert foglalkoztatott.
Egy másik autóipari vállalat, a Robert Bosch is nemrég jelentette be, hogy leépítéseket tervez.
Múlt év novemberében írtuk meg, hogy Makón a Continental gyárából bocsátanak el még az év vége előtt ötven dolgozót, Hódmezővásárhelyen a város legnagyobb munkáltatója, a német tulajdonú Villeroy & Boch Magyarország Kft. válik meg ugyanennyi magyar dolgozójától. Mindkét gyárban arra hivatkoznak, hogy csökkent a megrendelések mennyisége.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Ole Spata / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)