Átadták a PWA – az Év Női Managere Díjat

A PWA – Sikeres Nők Egyesülete a Brit Kereskedelmi Kamarával partnerségben első alkalommal rendezte meg március 13-án a Versenyképesség, inspiráció, egyensúly: Nők és férfiak = szinergia a vezetésben címmel vezetői konferenciáját a hazai gazdasági élet kulcsszereplőinek és döntéshozóinak, nemzetközi gazdasági szakértők részvételével. A konferencia során átadták az első Női Manager díjat, amelyet a PWA hagyományteremtő céllal alapított 2014-ben a nők vezetői ambícióinak ösztönzésére.

2014. március 17., 21:35

A konferencián elhangzott, hogy a nők gazdasági szerepvállalása nem pusztán esélyegyenlőségi kérdés, hanem gazdasági szükségszerűség, gazdasági érdek, a vállalatok versenyképességének kulcsa.

A résztvevők is egyetértettek a nemzetközi kutatások eredményeivel, melyek szerint egy cég jobban teljesít, ha nők is ülnek a vezetésben és ez számokban is mérhető. A nők jelenlétével pozitívan változnak meg a cégen belüli interakciók, valamint a nők hatására többféle kreatív ötlet kerül felszínre.

Ehhez azonban legalább 3 nőnek kell jelen lennie a boardban. A tapasztalatok szerint ahol ez megvalósult, ott a konkrét eredmények is magukért beszéltek:

1. a cég működésének minden területén jobb eredményt mutattak (pl.: motiváció, innováció, vezetés, stb...)

2. Ezek a cégek jobb pénzügyi eredményt produkáltak profitabilitás, árbevétel terén

A konferencián szót ejtettünk a legjobb példákról, gyakorlati módszerekről – kisebb cégek és multinacionális vállalatok életében. A nemzetközi cégek élükön a GE, IBM, Microsoft, Morgan Stanley nagyon sok jó megoldási módszert osztottak meg a résztvevőkkel, többek között arról milyen mentoring programokat, „Take the stage” programot működtetnek melynek célja az elvek- mellet a nők felkészítése a vezetői szerepkörre. A gazdasági élet számos területéről érkezett női és férfi előadók hangsúlyozták a vezetői kiválasztás nehézséget. Nehezen döntenek a kiválasztásnál női vezetőkről, inkább férfit választanak, mivel a kiválasztás eleve férfiak által történik zömében.

A konferencia közel 100 résztvevője, mely egyaránt képviseltette magát a nagyobb cégek magyar és nemzetközi vezetői valamint a magyar női vállalkozások köréből, egyetértett abban, hogy szükség van a nők tudatosabb összefogására szervezeti, társadalmi szinten. A PWA elnöke hangsúlyozta, hogy nagyon szükséges a gazdasági élet tárgyalóasztalához ülni férfiakkal együtt- és nem egymás ellenében.

A norvég nagykövetnő arra hívta fel a figyelmet, hogy a nők saját kezükbe kell vegyék sorsuk alakítását, ki kell lépniük a „stage-re”, nem panaszkodni, hanem kiállni kell önmagunkért. Szóba kerültek a nők életét nehezítő körülmények is, ahol az életük több területét kell összeegyeztetniük. Egy átlagos európai nő ugyanis kb. 2x több időt tölt a háztartás vezetésével, gyerekneveléssel, mint a férj. (Női átlag: 4óra 29 min/nap, férfi átlag: 2 óra 18 min).

Az Év Női Managere címet Vida Ágnes, a Gazdagmami Kft. tulajdonosa, ügyvezetője kapta. A kétgyermekes anyuka több blog vezetője is, mellette online marketing tanfolyamokat tart vállalkozni vágyó nőknek. Évekkel ezelőtt 3600 Ft-os befektetéssel indította első vállalkozását, ami hamarosan több tízezer látogatót vonzott.

A győztesen kívül további 5 pályázó is elismerésben részesült:


  • Dr. Zolnay Judit, MetLife Biztosító Zrt, vezérigazgató-helyettes

  • Gothárdi Ibolya, Vodafone, HR vezérigazgató-helyettes

  • Dopierala-Bősze Magdalena, IBM Hungary ISSC Kft, ügyvezető igazgató

  • Dr. Andó Ildikó, Vezetői Mesterműhely, Kalidon, tulajdonos, ügyvezető

  • Cziczárdi Györgyi, Expat-Center Kft, ügyvezető igazgató, tulajdonos

A jelöltek pályázatait szakmai zsűri bírálta el.

A zsűri tagjai:


  • Gáspár Ferenc – McDonald's Magyarország Kft. HR igazgatója

  • Issekutz Erzsébet – Haszon Nőknek Magazin főszerkesztő

  • Katona Melinda – PWA elnök, Borealis Consulting ügyvezető

  • Medvey Leila – Budapest Bank szervezetfejlesztési- és képzési vezető

  • Szűcs Márta – PwC Könyvvizsgálati osztályának cégtársa

A választás legfőbb szempontjai a következők voltak:

Mennyire elhivatott a jelölt a munkája iránt, melyek a legkomolyabb egyéni sikerei az életében és a munkájában, mit tesz azért, hogy a különböző női szerepeit összehangolja az életében, melyek vezetői képességei, erősségei, milyen társadalmi felelősségvállalási kezdeményezésekben vesz részt, milyen értéket teremt munkája során.

A konferencia végén sor került egy beteg gyermek kívánságának teljesítésére is a konferencia társadalmi szerepvállalásaként a Csodalámpát támogatta.