Emelkedik a vízdíj, kiderült, kinek kell többet fizetnie
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott egy javaslatot, ami alapján sokaknak emelkedne a vízdíj.
A Portfolio szúrta ki azt a társadalmi egyeztetésre feltöltött rendelettervezetet a kormány honlapján, amiből kiderül, hogy miként változna a vízdíj a jövőben a nem lakossági felhasználók számára. A tervezet szerint, átlagosan 3,7%-kal emelkedhetnek a víziközmű-szolgáltatási díjai.
Hamarosan emelkedhet a vízdíj
A lap cikke szerint, a mostani tervezet előzménye: 2024. január 1-jétől az Energiaügyi Minisztérium 25/2023. (XII. 13.) rendelete alapján országosan egységes díjakat vezettek be a nem lakossági felhasználók számára. Abban az esetben, ha a társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetet elfogadják, a jövőben az alapdíjak és a fogyasztással arányos díjak átlagosan 3,7%-kal növekednek. Az emelés százaléka megegyezik a magyarországi tavalyi éves infláció mértékével, ezért előfordulhat, hogy ezt szeretnék beépíteni a díjakba.
2024-ben vált egységessé a vízdíj
Korábban a 168.hu is megírta, hogy 2023-ban a Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint 2024. január 1-től a nem lakossági kör számára nettó 576 forint lett a köbméterenként a fogyasztásarányos ivóvíz díja, illetve nettó 881 forint lett a szennyvízelvezetés díja. Emellett a fogyasztók számolhatnak egy alapdíjjal is, ami az átfolyási átmérőtől függően az ivóvíz esetén havonta 841 forint és 609 ezer forint között, a szennyvíz esetén havi 1661 forint és 1 millió 204 ezer forint között szóródhat.
Az energiaügyi tárca akkor azt mondta, hogy a lakosság számára nem változnak a díjak, maradnak a rezsicsökkentés keretében bevezetett árak. Ez a módosítás csak a nem lakossági kört érinti, eltérő mértékben.
Emelkedett az energia ára
A KSH pár nappal korábban tette közzé a januári inflációs adatokat, ezek alapján látszik, hogy ismét gyorsult az infláció Magyarországon. 2025 első hónapjában átlagosan 5,5 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban. Decemberről januárra pedig átlagosan 1,5 százalékkal nőttek, ezen belül az üzemanyagárak 2,7 százalékkal emelkedtek.
Főként az élelmiszerek árai emelkedtek, de a KSH adataiból kiderül, hogy az energiáért is kénytelenek voltak többet fizetni a magyar emberek januárban, mint egy évvel ezelőtt. Az adatok alapján többet kell fizetni az energiáért, 0,2 százalékkal, ezen belül a vezetékes gázért 1,5, az elektromos energiáért 0,7 százalékkal adtak ki több pénzt az állampolgárok.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)