Furcsa támadást kapott a Forint – színesfémgyűjtéssel érvel a Jobbik
A forint megreformálását célzó határozati javaslatot tett le a Jobbik az Országgyűlés asztalára.
Nem mai keletű vesszőparipája az egykor nagyobb támogatottságot is látott Jobbiknak, hogy az 1 és 2 forintosokhoz hasonlóan az 5 forint név- és vásárlóértékű érmét ki kéne vonni a forgalomból.
Mennyit ér 5 forint?
A Jobbik erre pontos számításokkal adja meg a választ a határozati javaslatban: „Az 5 forintos érme a saját anyagköltségét sem éri meg, sőt színesfémhulladékként kilóra többet ér, mint fizetőeszközként. Ennek oka, hogy az 5 forintos súlya 4,2 gramm, anyaga réz, cink és nikkel, továbbá 238 darab ad ki egy kilót, ami 1.190 Forintot ér. A háztartási sárgarézhulladék kilós átlagára a színesfémátvevőknél jelenleg 1.500 Forint. Az ipari piacokon jelentkező fémhiány és a forintromlás miatt nem várható, hogy ez lefelé mozdulna. Láthatjuk tehát, hogy ha az 5 forintost a háztartási sárgarézhulladékba leadhatnánk, legalább 300 Forintot keresnénk rajta”.
A párt szerint egyetlen5 forintos akár 25 forintba is kerülhet anyagáron, amihez még más költségek (például tárolás, szállítás) is csapódnak. Sajtóértesülésekre hivatkozva azt is állítják, hogy a készpénzhasználók 62 százaléka szerint nincs szükség 5 forintosokra.
A határozati javaslatban foglaltak szerint közel 700 millió darab ötösről van szó, ami több mint tízmilliárdos megtakarítást jelentene a központi költségvetésnek – ezt a Jobbik szociális területre csoportosítaná át.
A jegybank nem ért egyet
A hvg.hu megkérdezte a Magyar Nemzeti Bankot az ötforintos bevonásának lehetőségeiről. A jegybank cáfolta, hogy „a bevont érmék anyagának értékesítéséből jelentős, az adott fém tőzsdei árának megfelelő bevételre lehetne szert tenni”, azt viszont üzleti titokként kezelik, hogy mennyibe kerül egy-egy érme előállítása. Abban sem értenek egyet a Jobbikkal, hogy az ötforintosok forgalmi adatai ne utalnának stabil használatra, azt viszont jelezték, hogy az érmék kivonása nagy költségekkel járna.
Nem is az Országgyűlés hatásköre
A bank egyébként a lapnak adott válaszában rámutat arra is, hogy „a bevonásról nem a parlament, hanem a jegybank elnöke rendelkezhet, az Országgyűlés ezt csak kérheti”. Ez pedig azt jelenti, hogy határozatot nem is lehet róla hozni, bár a Jobbik szövegjavaslatának végén is csupán annyi áll: „A fentiekre tekintettel kezdeményezzük az 5 forintos érme bevonását”.
Nem valószínű tehát, hogy az ötforintos érmék a közeljövőben eltűnnének a pénztárcákból, annak ellenére, hogy a Jobbik állítása szerint az 1 és 2 forintos érmék 2008. március 1-jei bevonása nemzetgazdasági szinten 3-4 milliárd forintos megtakarítást eredményezett.
(Fotó: Kisbenedek Attila/AFP)