Most nagyon sokat érhet, ha ilyen magyar pénzérmét talál otthon

Komoly summa is ütheti a markát, ha egy ilyen pénzérme lapul az otthonában!

2025. február 13., 11:56

Szerző:

Bár nem is gondolnánk, de egy régi, tömeggyártott pénzérme akár komoly tízezreket is hozhat a konyhánkra. Főleg akkor, ha alumínium 20 filléresről van szó, melyek nagyon is sokat érnek a gyűjtők számára. De ne szaladjunk ennyire előre, lássuk inkább, hogy mi állhat ennek a hátterében!

A 1970-es évek trendfordulónak bizonyultak érme téren

Az 1971-es év komoly változást tartogatott a magyar pénzérmék gyártása során: a korábban robusztus, sima peremű filléreket ugyanis ekkortól váltották fel a könnyedebb, recés külsejű darabok – írja cikkében a Dívány.hu. Érdekesség, hogy a számokat viszont még egy ideig a korábbi pénzeken használt betűtípussal verték, nem is véletlen, hogy az ekkoriban előállított pénzérméket akasztófásnak is nevezik.

Az úgynevezett akasztófás húszfilléresek közül emelkedik ki egy jelenleg is futó aukció tárgyát képező, az 1970-es években gyartott, recés szélű pénzérme, melyet a Vaterán próbál a tulajdonosa elárverezni. A licit jelenleg 61 ezer forintnál tart, de a különleges érme ára bármelyik pillanatban kilőhet. Ennek oka abban keresendő – ahogyan a Pénzcentrum vlogjában egy szakértő mondja –, hogy az érméből alig 11 ezer példány készült, és az egyfajta átmenetet képez a két, 60-70-es években használt húszfilléres változat között. A szakértő szerint egyébként a verdefényes darabok olyan ritkák már, hogy alig ötévente bukkannak fel, olyankor általános, hogy akár több mint 100 ezer forintot is hoznak a konyhára tulajdonosaiknak. De még a kopottabb darabok is több tízezer forintért találnak új gazdára. 

Nem könnyű egy régi érme levadászása

Aki persze nem szeretne egészen a '70-es évekig vissza kanyarodni ahhoz, hogy egyetlen érme segítségével meggazdagodjon, annak van egy jó hírünk! Nagyon gyakori ugyanis, hogy a Magyar Nemzeti Bank valamilyen különleges érmével rukkol elő. Az ilyen emlékérmék, vagy éppen a fogalomból már kivont papírpénzek már jóval többet érnek, mint a rajtuk szereplő szám. Vannak például olyan 50 forintos érmék, ami a szakértő szerint akár 30-40 ezer forintot is megérhetnek. 

Magyarországon ugyanakkor nem lehet olyan nagy értékekre lelni a visszajáróban, mint mondjuk az Egyesült Államokban. Ott nem ritka, hogy akár 100 éves érmét is találnak az emberek, ezeknek az értéke pedig igazán magas. Magyarországon más a helyzet, mivel a jelenleg is használt pénzeknek a jelentős részét 1993-ban vezették be. Az 50 forintos érme szintén ebben az évben jelent meg, azonban volt egy első verziója, amelyet még 1992-ben nyomtak. De 1993-ban is csak nagyon kevés 50 forintos érmét készítettek, összesen 860 500 darabot. Azóta azonban milliós nagyságrendben adtak ki pénzérméket, éppen ezért úgy gondolja, hogy még a lottó főnyereményét is könnyebb megnyerni, mint találni a visszajáró között egy ilyet ritka érmét.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pesti Hírlap archív)

Tegnap 15:09

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!