Túlélők emlékeznek Auschwitzban a holokaszt nemzetközi emléknapján

Az ENSZ közgyűlése 2005. november 1-jei határozatával január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Az emléknap a legnagyobb második világháborús megsemmisítő tábor, az auschwitzi koncentrációs tábor január 27-i felszabadításának évfordulója.

2025. január 27., 13:09

Szerző:

Január 27-én van a holokauszt emléknapja és az auschwitzi táborkomplexum felszabadításának 80. évfordulója. A holokauszt emléknapja annak a napnak az évfordulója, amikor a szovjet Vörös Hadsereg felszabadította a az auschwitzi haláltábort 1945. január 27-én. Az ENSZ közgyűlése által egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza az emlékezés és a tanítás kötelességét a holokauszt nemzetközi emléknapján, hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét. 

 A budapesti Holokauszt Emlékközpont szerint az európai zsidó holokauszt áldozatainak számát a különféle becslések öt- és hatmillió közé teszik, közülük hozzávetőleg minden tizedik volt magyarországi zsidó, az ő számuk 500-600 ezer közöttire tehető – foglalja össze a zsido.com.

80 éve szabadult föl az auschwitzi haláltábor

Az Auschwitz (lengyel nevén Oswiecim) melletti megsemmisítő tábort Lengyelország lerohanása után, 1940-ben létesítette az SS, a nemzetiszocialista párt fegyveres szervezetének parancsnoksága egy régi kaszárnyában, eredetileg lengyel foglyoknak. A kezdetben munkatáborként is működő láger bejárata felett cinikus módon tábla hirdette, hogy „A munka szabaddá tesz” (Arbeit macht frei). A törzstáborban és az 1942-ben a közeli Birkenauban (Brzezinka) létrehozott koncentrációs táborban építették fel az első gázkamrákat. Az első áldozatokat 1941 szeptemberében gyilkolták meg ciángázzal (cyklon-B), az iparszerű népirtás 1943 márciusában a holttestek elégetésére szánt négy krematórium üzembe helyezésével kezdődött meg.

Auschwitz-Birkenau az európai zsidóság megsemmisítésének központja lett, az oda érkezők egy idő után már számot sem kaptak, 70-75 százalékukra azonnali halál várt. A háború végén, amikor már közeledtek a szovjet csapatok, a gázkamrákat felrobbantották, a foglyok zömét legyilkolták vagy gyalogmenetben nyugat felé indították. A tömeggyilkosság bizonyítékait igyekeztek megsemmisíteni, ezért az áldozatok számáról a mai napig sincsenek pontos adatok.

Az auschwitzi múzeum hozzávetőleg 1,3 millióra teszi a haláltáborba deportáltak számát, akik közül mintegy 1,1 millió volt zsidó, de sok lengyel, roma és szovjet hadifogoly is volt köztük, a meggyilkolt, meghalt emberek száma legkevesebb 1,1 millióra tehető. A Magyarországról odahurcolt zsidók száma meghaladta a 430 ezret, közülük 325-330 ezret azonnal kivégeztek a gázkamrákban, mintegy 25 ezren a későbbi szelekciók során vesztették életüket.

Ötven holokauszt túlélő is részt vesz a megemlékezésen


A holokauszt emléknapján a világ vezetői, valamint túlélők vesznek részt az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor felszabadulásának 80. évfordulóján. Többek között III. Károly brit uralkodó, Olaf Scholz német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök is a megemlékezők között lesz, melyet a haláltábor hírhedt kapuja előtt tartanak – írja a CNN. Magyarországot a megemlékezésen Sulyok Tamás köztársasági elnök képviseli. 

A megemlékezésekre Auschwitz valamennyi megmaradt túlélője meghívást kapott, és egy személyt hozhatnak magukkal támogatásként.

„Teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy az egykori tábor helyén tartott megemlékezésen való részvétel fizikailag és érzelmileg mennyire megterhelő lehet számukra” – áll az Auschwitzi Emlékhely és Múzeum közleményében.

A 80. évforduló egyik szimbóluma egy tehervagon, amelyet közvetlenül a főkapu előtt helyeznek el. A vasúti kocsit az Auschwitzba deportált mintegy 420 ezer magyar zsidó emlékének szentelik.

(Kiemelt képünk forrása: Olga Vsevolodovna via Wikipédia)

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.