Donald Trump kemény vámokat vetett ki, kiderült, mi vár az Európai Unióra
Donald Trump vámokat szabott ki a kanadai, kínai és a mexikói árukra, az Európai Unió is erre számíthat a jövőben.
A Reuters értesülései szerint, szombaton kanadai és a mexikói árukra 25 százalékos, a Kínából érkező árukra pedig 10 százalékos vámot szabott ki Donald Trump. Az információk alapján a frissen megválasztott amerikai elnök nem áll meg itt, mivel korábban bejelentette, hogy az Európai Unióval szemben is hasonlót tervez bevezetni.
Donald Trump vámokat vetett ki az árukra
Az amerikai elnök az 1977-ben bevezetett IEEPA nevű törvényre hivatkozik a vámok bevezetése kapcsán, és a Reutert értesülései szerint azzal indokolja a döntését, hogy ez a veszélyhelyzeti intézkedés, amit „a fentanil és az illegális bevándorlás jelentette fenyegetéssel” kellett bevezetni. Az említett jogszabályt szankciók kivetésére szokás használni, így kérdés, hogy Donald Trump intézkedése mennyire jogszerű.
Donald Trump döntésére Kína és Kanada már válaszolt is. Kína eljárást kezdeményez a Kereskedelmi Világszervezetnél és hasonló ellenlépéseket is ígért. Kanada pedig keddtől 20 milliárd dollár értékű árura 25 százalékos vámot tervez kivetni, a további hetekben pedig 85 milliárd dollár értékű áruval bővítik a sort.
A 24.hu cikkéből kiderült, hogy azóta Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentést tett az ügy kapcsán, és elárulta, hogy Kanada válaszul mely termékekre tervez kivetni vámot. A jövőben ezeket az amerikai termékeket 25 százalékos importvám terheli: sör, bor, bourbon whiskey, gyümölcs, gyümölcslé, zöldség, parfüm, ruházat és cipő, háztartási eszközök, bútor, fűrészáru és a műanyagok. Az információk szerint, Mexikó is hasonlót tervez, de még nem hoztak nyilvánosságra semmit.
Azonban Donald Trump már korábban bejelentette, hogy hasonló vámokra számíthatnak az Európai Unió tagállamai. Arról azonban még nem érkezett információ, hogy az amerikai elnök hány százalékos importvámot kíván bevezetni.
Sokan bírálják Donald Trump intézkedéseit
Az amerikai elnököt január 20-án iktatták be a hivatalába, azóta pedig már számos intézkedést hozott. Elsőként többek között kiléptette az Egyesült Államokat a WHO-ból, majd döntött a kitoloncolásokról. Január 20-án azonban aláírt egy olyan rendeletet is Donald Trump, ami 90 napos szünetet rendelt el a külföldi segélyek folyósításában azzal az indokkal, hogy felülvizsgálják a programok hatékonyságát és az Egyesült Államok külpolitikájával való összhangját. A Trump-kabinet intézkedései így több milliárd dollárnyi életmentő segélyt veszélyeztetnek.
A döntés aggasztó, a Reuters információ szerint, Atul Gawande, az USAID globális egészségügyi részlegének nemrég távozott vezetője szerint ez katasztrofális, mint mondta, az adományozott gyógyszerek jelenleg nagyjából 20 millió HIV-fertőzöttet tartanak életben, a kezelés megszakítása pedig akár azzal is járhat, hogy a betegséget másnak is átadhatják a fertőzött személyek.
(Kiemelt kép: ROBERTO SCHMIDT / AFP)