Mike Pence, Trump korábbi alelnöke eljött a beiktatási ünnepségre, a felesége Karen Pence nem vett részt a ceremónián. Korábban, Jimmy Carter temetésén sem volt hajlandó kezet fogni Melania Trumppal.
Letette esküjét Donald Trump, beiktatási ceremóniáján Melania Trump beszédes ruhakölteményt viselt
Donald Trump visszatért a Fehér Házba, letette az esküt a 47. amerikai elnök. Melania Trump ismét megjelenésével hívta fel magára a figyelmet, ezúttal olyan kreációban jelent meg, ami sokak szerint Diana hercegné stílusát idézi.
A hideg elől a Capitolium épületébe húzódva tette le a hivatali esküjét Donald Trump – derül ki a HVG beszámolójából. Az eskü elmondásakor családtagjai vették körül, és ezután üdvrivalgás tört ki a Capitolium rotundájában a meghívottak között. Ezzel együtt ágyúlövések jelezték az utcán várakozóknak, hogy új elnöke van Amerikának.
Donald Trump beiktatását Christopher Macchio operaénekes nyitotta meg az amerikai himnusz eléneklésével. Macchio korábban a Republikánusok jelöltállító gyűlésén is énekelt július 4-én, majd októberben a pennsylvaniai Butlerben tartott kampányrendezvényen is. Ez utóbbi azért fontos, mert itt próbálta még július 13-án meggyilkolni Trumpot egy magányos lövész, Thomas Matthew Crooks.
Volt, aki a távollétével üzent
Michelle Obama sem jelent meg férje oldalán, a távolmaradására semmilyen hivatalos magyarázatot nem adtak. Az azonban köztudott, hogy Barack Obama felesége nem szívleli Trumpot: megviselte, hogy Trump a 2016-os kampánya idején azt az összeesküvés-elméletet hangoztatta, hogy Barack Obama valójában nem is az USA-ban született, az erről szóló dokumentumot meghamisították, így nem is lehetne az ország elnöke (mindez természetesen nem volt igaz).
A beiktatási ünnepséget itt tudja élőben követni:
No gender, no migration – ez lehetne a mottója annak a rendeletcsomagnak, amelyet a jelek szerint Trump már a beiktatását követő órákban aláír majd. Amerika történelmében soha nem látott deportálási hullám indulhat meg.
Trump az USA 45. és 47. elnöke egyben
Mivel Trump két ciklusa nem egymást követi, ezért Trump egyszerre volt a 45. és lesz a 47. elnöke az Egyesült Államoknak.
Rajta kívül ezt csak Grover Clevland mondhatja el magáról, aki először 1885 és 1889 között, majd pedig négy év kihagyás után 1893 és 1897 között volt az Egyesült Államok 22. és 24. elnöke – hívja fel a figyelmet az Index.
A beiktatási ceremónia során nem csak Donald Trumpot, hanem alelnökjelöltjét, J. D. Vance-t is beiktatták.
A beiktatáson részt vett az argentin elnök, Javier Milei, csakúgy, mint Elon Musk, vagy az egykori brit miniszterelnök, Boris Johnson. Bill Clinton és felesége, Hillary sem hagyták ki az impozáns eseményt.
Donald Trump: az aranykorunk még csak most kezdődött
„Egy sor történelmi jelentőségű végrehajtási rendeletet fogok aláírni. Ezekkel az intézkedésekkel megkezdjük Amerika teljes helyreállítását és a józan ész forradalmát. Minden a józan észről szól. Először is, nemzeti vészhelyzetet fogok hirdetni a déli határainkon. Azonnal leállítunk minden illegális belépést, és megkezdjük a folyamatot, amelynek során millió és millió bűnöző külföldit küldünk vissza oda, ahonnan jöttek. Visszaállítjuk a »maradj Mexikóban« politikámat” – idézi Trump beszédét a 24.hu. A frissen beiktatott elnök arra is kitért, hogy csapatokat küld a déli határra, hogy visszaverjék „a katasztrofális inváziót”.
„A ma aláírt rendeleteim értelmében
a kartelleket külföldi terrorista szervezetnek minősítjük,
és az 1798-as Idegen ellenségekről szóló törvényre hivatkozva utasítom kormányunkat, hogy a szövetségi és állami bűnüldözés teljes és hatalmas erejével számoljon fel minden olyan külföldi bandát és bűnszövetkezetet, amely pusztító bűnözést hoz az Egyesült Államok területére”
– jelentette ki.
Ezután kitért arra is, hogy
„nemzeti energiaügyi vészhelyzetet” hirdet,
amivel az árakat kívánja csökkenteni, ami egyébként kampnyígérete is volt.
Trump megszólította a fekete és spanyolajkú közösségeket is, köszönetet mondott nekik „a szeretet és a bizalom” „kiáradásáért”, ami megnyilvánult felé. Azt mondta, hogy meghallotta a hangjukat a kampányban, és alig várja, hogy együtt dolgozhasson velük. Megjegyezte, hogy ma van Martin Luther King emléknapja az USA-ban, és, mint mondta, „arra fognak törekedni, hogy „valóra váltsuk az ő álmát”.
Trump elmondta azt is, hogy Amerika-öbölre nevezik át a Mexikói-öblöt.
Az amerikai álom reneszánszát is megígérte beszédében, amelyet a vámbevételek növelésével kíván elérni. Trump elmondása szerint azonnal megkezdi a kereskedelem átalakítását, hozzátéve, hogy létrehozza a „külső adóhatóságot”, amely az összes vámot és bevételt beszedi, amelyek „külföldi forrásokból” származnak majd.
„A jövő a miénk, és az aranykorunk még csak most kezdődött”
– zárta beszédét Trump.
Melania Trump ruhája az angol királyi család stílusát idézi
Az elegáns First Lady ruhájának tervezője egyelőre ismeretlen, de az első reakciók mind arról szólnak, hogy Melania Trump kalapja Diana hercegnő stílusát idézi.
A kérdés nem súlytalan, hiszen a nyugatifeny.hu úgy tudja, a modellből first ladyvé vált Melania Trumpot férje első ciklusa alatt nem akarták öltöztetni a divattervezők a Demokrata Párt iránti elköteleződésük miatt. Akkor Ralph Lauren sietett a segítségére: halványkék magasnyakú ruhába öltöztette. A beiktatási bálon egy francia tervező, Hervé Pierre kreációját viselte, ami azért volt szokatlan Amerika első asszonyától, mert a szokásjog szerint jelenlétével az amerikai népet kell képviselnie.
A First Lady ruhaválasztásai a férje mellett megnyilvánuló gesztusaihoz hasonlóak: néha az időtlen szépséget képviselik, néha már-már szabotázsnak tekinthetőek. 2018-ban egy migránstáborban tett látogatásakor például egy olyan kabátot viselt, amin az állt: „Engem egyáltalán nem érdekel. Téged?” Sokak szerint persze a választás nem véletlen, politikai üzenetként is értelmezhető.
Most mindenesetre visszafogott, „uralkodói” stílusú ruhára esett a választás, amely az angol királyi család ízlését idézi.
(Kiemelt képünk: Melania Trump nézi, ahogy Donald Trumpot felesketik az Egyesült Államok 47. elnökévé az amerikai Capitolium Rotundájában Washingtonban, 2025. január 20-án. Fotó: SAUL LOEB / POOL / AFP)