Elkezdte szervezni a nyaralást? Vigyázzon, a csalók önt is megtalálhatják
A nyaralás kapcsán nem csak a zsebtolvajok miatt érdemes óvatosnak lenni.
Még mindig rengeteg panasz érkezik olyan esetekben, amikor a csalók valamilyen, a nyaraláshoz köthető tranzakció kapcsán követnek el visszaéléseket – figyelmeztetett a KiberPajzs.
Sokan már elkezdték szervezni a nyaralást, ám már a tervezéskor érdemes körültekintően eljárni, különösen ami az internetes foglalásokat illeti. Annak érdekében, hogy senkit ne érjenek kellemetlen meglepetések, a Magyar Nemzeti Bank fogyasztóvédelmi kampányt indított. Többek között a jegybank ügyfélszolgálata, a Pénzügyi Navigátor weboldala, valamint a vármegyeszékhelyeken működő Pénzügyi Navigátor tanácsadó irodák sokat segíthetnek abban, hogy senkit ne érjen anyagi kár, mialatt a nyári pihenését szervezi.
A kiberbűnözők továbbra is rengeteg platformon tesznek csalási kísérleteket, legyen szó szállásfoglalásról, autóbérlésről, vagy bármilyen egyéb, a nyaraláshoz köthető tranzakcióról. A szakemberek azt is elmondták, hogy mire érdemes figyelni, mielőtt bármilyen szállást vagy szolgáltatást lefoglalnánk.
A nyaralás jó alkalmat biztosít a pénzszerzésre a csalók számára
A kiberbiztonsági szakemberek figyelmeztettek az egyik leggyakrabban előforduló csalási kísérletre, amely miatt egyre több fogyasztói panasz érkezik. Ma már rengetegen az interneten keresztül foglalják le a nyári szállásukat, ami valóban kényelmes megoldás, ám kellő körültekintést igényel.
Csak megbízható, leinformálható portálokon keresztül érdemes kiválasztani a hotelt vagy egyéb szálláshelyet. Sok esetben azonnal ki kell fizetni a szállás költségeit, amelyet bankkártyával tehetnek meg az ügyfelek. A megbízható oldalakon keresztül történő vásárlások önmagukban biztonságosak, azonban az elmúlt időszakban megszaporodott azon esetek száma, amikor a foglalást követően egy hibaüzenetet kapnak az ügyfelek, amelyben arról tájékoztatják őket, hogy hibásak a kártyaadataik, vagy valamilyen egyéb probléma adódott a fizetési folyamat során.
Ezen üzenetek közös eleme, hogy sürgető hangvételben íródnak, és arra ösztönzik az ügyfelet, hogy ismételje meg a tranzakciót, ehhez pedig egy linket is mellékelnek. Aki ilyen formában ismét megadja a bankkártyájához tartozó adatokat, és akár még a kétfaktoros hitelesítést is elvégzi, azt tapasztalhatja, hogy a bankszámlájáról a csalók leemelik az azon található összeget.
A szakemberek azt javasolják, hogy mindenki állítson be limitet mind a kártyás vásárlások, mind az átutalások tekintetében, a szállást lefoglalását pedig célszerű egyszer használatos, virtuális kártyával rendezni. Sokat segíthet a további csalások megakadályozásában, ha az egyes tranzakciókról ellenőrző SMS-t kérünk a számlavezető banktól, illetve az is, ha probléma esetén gyorsan cselekszünk, és azonnal letiltjuk a kártyát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)