Mi lesz a menekülő oroszokkal? – a magyar kormány hallgat
Megosztja az Európai Uniót, hogyan viszonyuljanak a mozgósítás elől menekülő oroszokhoz. Van olyan ország, ami védelmet biztosítana számukra, de van, amelyik biztonsági kockázatként tekint rájuk. A magyar kormány eddig nem szólalt meg az ügyben.
Megosztja az Európai Uniót a kérdés, hogy be kellene-e fogadni a besorozás elől menekülő oroszokat. Jelenleg Oroszországból Európa felé nincs légiközlekedés, a szárazföldi határokon pedig nehéz az átjutás. Míg Németország védelmet biztosítana a háború elől menekülő oroszoknak, addig Lettország külügyminisztere arról beszélt, hogy komoly biztonsági kockázatot jelentene a mozgósítás elől menekülő orosz állampolgárok befogadása.
Magyarország eddig még nem foglalt állást a kérdésben.
Elküldtük az orosz menekültekkel kapcsolatos kérdéseinket a kormánynak, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Ha időközben megérkezik, azonnal tájékoztatjuk olvasóinkat.
Egy hete jelentette be Putyin a részleges mozgósítást
Múlt hét szerdán jelentette be az orosz elnök a részleges mozgósítást, amit az orosz lakosság elég vegyesen fogadott. Oroszországszerte tüntetések kezdődtek, aminek eredményeként a hét végére többezer embert vettek őrizetbe. Volt, ahol a rendőrök fegyverrel oszlatták a tüntetőket, de volt, ahol lelőtték a sorozóbiztost. Egy biztos: rengetegen menekülnek, menekültek el Oroszországból. A finn-orosz határon csaknem 17 ezren keltek át a hétvégén. Kedden arról írtunk, hogy szeptember 21. óta 98 ezer orosz állampolgár lépett be Kazahsztánba. A Maxar Technologies vállalat által közzétett műholdfelvételek szerint pedig 16 kilométeres sorban álltak az orosz–grúz határon azok a járművek, amelyek el akarták hagyni az országot.
(Kiemelt kép: Oroszok próbálják elhagyni az országukat a grúziai Sztepantsminda Kazbegi településen 2022. szeptember 27-én. fotó: Mirian Meladze / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)