A TASZ rámutatott a fideszes jogi csavarra a titkos lehallgatások mögött
A Társaság a Szabadságjogokért szakmai igazgatója szerint nem lesz jogorvoslat a megfigyelési botrányban érintettek számára.
Még vasárnap este jelent meg a hír, hogy feltehetően a Pegasus nevű kémszoftver segítségével figyelt meg újságírókat, ügyvédeket és üzletembereket a magyar kormány. A TASZ állásfoglalása szerint, ha az esetek beigazolódnak, akkor sem tudnak jogi elégtételt venni a Pegasus-botrányban érintettek.
Magyarországon jelenleg nem vonatkozik pontos szabály arra, hogy milyen módon figyelhet meg valakit a magyar állam – írta a Társaság a Szabadságjogokért blogja a 444-en. A TASZ hivatkozik Pintér Sándor belügyminiszter korábbi kijelentésére miszerint:
„Magyarországon egyetlen ember sincs, akit törvényes körülmények között ne lehetne megfigyelni, lehallgatni.”
A jogvédő szervezet tegnapi írásában azt is állítja, hogy Varga Judit igazságügyi minisztertől nem várható semmilyen objektív döntés vagy jogorvoslat az esetlegesen megfigyeltek számára.
A civil szervezet három nagyon komoly problémát sorol fel az írásában, a nemzetbiztonsági célú titkos megfigyelés magyar szabályaival kapcsolatban:
- A titkos megfigyelés törvényi feltételei rendkívül elnagyoltak;
- A feltételek fennállását egy olyan személy állapítja meg (a titkos megfigyelést egy olyan személy engedélyezi), akitől nem várható objektív, a megfigyeléssel ellentétes érdekeket is megfelelően érvényesítő döntés;
- Magyarországon nincs hatékony jogorvoslat a jogellenes megfigyeléssel szemben.
Még vasárnap este robbant ki a megfigyelési ügy, ami Pegasus-botrányként híresült el a sajtóban. Beigazolódása esetén az elmúlt időszak egyik legkomolyabb politikai botránya magyar és világviszonylatban is. Varga Judit igazságügy-miniszter korábban töröltette a kérdést és a válaszát egy interjúban, amikor a titkos lehallgatásokról kérdezték, hétfőn pedig azt mondta: a politika és a titkosszolgálatok el vannak egymástól választva. Az esetről készült összefoglalónkat ide kattintva érheti el.
(Kiemelt kép: MTI | Szigetváry Zsolt)