Teleltetés: így maradnak egészségesek a növények

Nem mindegy, hogy a teleltetés idejére milyen körülmények közé kerülnek a növények.

2024. október 29., 07:30

Szerző:

Serdült Ádám, a Fővárosi Állat- és Növénykert botanikai és kertészeti vezetője segít eligazodni, hogy mely növénnyel mit kell tenni, hogy a teleltetés alatt is egészséges maradjon. A szakember szerint nincs általános érvényű megállapítás, a tapasztalat és a minket körülvevő környezet folyamatos megismerése segít megtalálni az ideális megoldást növénykedvenceink téli nyugalmának biztosításában.

A növény típusa határozza meg, mik az ideális körülmények a teleltetés során

Azokat a melegházi növényeket, amiket csak „nyaralni viszünk” a kertbe (szakállbroméliák, fikuszok, kontyvirágfélék) továbbra is 18-24 °C-on, üvegházban teleltetünk. Otthon ez a jól benapozott, esetleg pótmegvilágítással is ellátott, jól fűtött szobát jelenti.


A mérsékeltháziakat, mint a pálmák jó részét, a kutyatejféléket, a pozsgások egy részét, vagy a cikászokat 12-16 °C-on érdemes tartani. Otthon ez egy passzívan fűtött lépcsőház lehet.


A hidegháziakat, a kaktuszok és a pálmák egy részét, a citrusokat, az afrikai szerelemvirágot 5-10°C hőmérsékleten, de még mindig fényes helyen tartsuk!


Ugyanígy lehet tartani a gumós, hagymás, hagymagumós szubtrópusiakat, akár a tubarózsát, kálát, vagy épp az inkaliliomot, illetve lombbal telelők közül a leandert és a muskátlik egy jó részét is, csak éppen sötét és fagymentesen helyen, minimális öntözéssel.


Elég kis csoportja van a melegben és sötétben telelőknek, de ilyenek például a Caladiumok és a vérvirágok is.

De mi legyen a leanderrel, ha már nem fér el bent?

A legtöbb dísznövény tulajdonos a leanderekkel küszködik, ugyanis a mutatósabb, terebélyesebb darabok tárolásához sok helyre van szükség. Az örök kérdés, kibírja-e a leander a telet, ha kint hagyjuk a kertben. Nem mindegy, hogy szabadföldbe ültetett vagy cserépben élő növényről van szó. A két életmód ugyanis nagy hatással van a leander vízigiényére és hőtűrésére.

A leander mélyre hatoló gyökérzetet fejleszt a szabadföldben, ezért ott szárazságtűrő és ellenálló. A talaj fagypont alatti hőmérséklete már károsítja a leandereket, különösen a tartósan fagyos körülmények okoznak veszélyt a növényekre.

Dr. Némethy Zsuzsanna nyugalmazott egyetemi adjunktus szerint az edényben tartott leanderek gyökere hamarabb elfagy, mint a talajba végleges helyükre beültetett egyedeké. Ha mégis szeretnénk kint hagyni télen, akkor ennek legegyszerűbb módja a leander cseréppel történő talajba ásása.

A leander fagyérzékenységét meghatározza a fajta, a típus, a növény eredete is. Mediterrán országból származó növények fagyállósága gyenge, vásárlásuknál a növény eredetét ajánlott ellenőrizni.

Lakott helyen az építmények mikroklíma befolyásoló szerepe jelentős: tégla-, kőfalak hősugárzó és légmozgást befolyásoló hatása közismert, segítik a telelési esélyeket. Az a néhány °C, amit ezek nyújtanak, már gyakran elegendők a sikeres átteleléshez.

A fiatal, nem kellően megfásodott ágak fagyhatnak el a legkönnyebben.

Ha kényszerűségből csak szabadban tudjuk tartani a leandert télen, tegyük vagy ültessük déli épületfal elé, és hőszigetelő növénytakaró fóliát is érdemes előkészíteni fagyveszély esetére.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pexels via Pixabay)