Napgomba: egy ritka bőrbetegség, mely akár önt is megfertőzheti
A napgomba nem jár közvetlen egészségügyi kockázatokkal, kezelésére elsősorban esztétikai okokból van szükség.
A napgomba legfőbb jellegzetessége, hogy télen, amikor a bőr fehér, akkor barna foltokként jelentkeznek a bőrelváltozások, míg nyáron, ha a bőr lebarnul, a gombával fertőzött bőrfelszín fehér (vagy a bőr alapszínének megfelelően világosbarna, rózsaszínes árnyalatú) lesz. A napfénnyel nincs összefüggésben a betegség, elnevezése a napozás során jelentkező színváltásra utal – figyelmeztet cikkében a Webbeteg.
A portál megjegyzi, a gomba megtelepedési helye a hajas fejbőr, innen hullik le a későbbiekben a fertőzést okozó élesztőgomba, így leggyakrabban a háton, vállon, mellkason, nyakon okoz bőrtüneteket. A napgombafoltok laposak (nem emelkednek ki a bőrfelszínből) és kerek szélűek, gyakran nagyobb felületekre is kiterjednek. Lassan növekedhetnek is, egyeseknél enyhén viszkethetnek.
A napgomba diagnosztizálása a klinikai tünetek alapján történik, egyes esetekben mikroszkópos vizsgálatot is végeznek celluxos mintavétel segítségével.
Ilyen arányban fordul elő a napgomba
Napgomba leggyakrabban fiatal felnőttkorban jelentkezik. Globális elterjedési gyakorisága 3-5 százalék, egészséges egyéneknél 1-3 százalék.
A gombafaj a bőr normál flórájának része: az esetek 84 százalékában az ép, egészséges bőrön is előfordul, a Malassezia gombák a korpásodás okozói is lehetnek. Nem tekinthető klasszikus bőrgombás fertőzésnek, emberről emberre történő átadása sem ismert. Az esetek többségében nem okoz elváltozást vagy más panaszokat, néha azonban a gomba szaporodásnak indul és terjedni kezd, ekkor jelenik meg a napgombaként ismert pityriasis versicolor betegség.
Így kezelhető a napgomba
A Webbeteg megjegyzi: a napgomba nem jár közvetlen egészségügyi kockázatokkal, kezelése elsősorban esztétikai okból történik. Kezelése komplex, gombaellenes hatóanyagokkal lehetséges. A bőrfelszínen jelentkező foltok kezelésére alkalmazható helyileg ható és szájon át szedhető gombaellenes szer is. Minden esetben szükség van a hajas fejbőr gombaellenes hatóanyagokat tartalmazó samponos kezelésére is. Ennek elmulasztása esetén hatástalan a testen megjelenő elváltozások kezelése, hiszen a fertőzés forrása a hajas fejbőr, így garantált a visszafertőződés.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)