Brutálisan terjed egy ráktípus, könnyedén csökkentheti a kockázatot
A napozás a dohányzáshoz hasonló egészségtelen szokás, ugyanakkor a napfény hatására termelődő D-vitamin előnyös a szervezetnek, a káros UV-sugarak ellen azonban védekeznünk kell – jelentették ki a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) szakemberei a melanoma elkerülésére irányuló kampányuk sajtótájékoztatóján, ahol kiderült, brutálisan gyakori ez a ráktípus.
A bőrrák a világon a leggyakrabban előforduló ráktípus, 80 százalékban basaliomáról van szó, ami minden harmadik világos bőrtónusú embernél előfordul élete során.
Az Index tudósítása szerint a Magyar Dermatológiai Társulat szakértői az Európai Dermatoonkológiai Társasággal (EADO) összhangban a bőrrák elleni küzdelem három pillérére hívták fel a figyelmet:
- a megelőzésre: a napozás, szoláriumozás kerülésére és a megfelelő fényvédelemre;
- a rendszeres önvizsgálatra: a „rút kiskacsát”, azaz a szokatlan bőrelváltozásokat kell keresni;
- a hatásos korszerű terápiákra: a sebészeti, illetve gyógyszeres kezelésekre.
Magyarországon évente több mint 21 ezer hámsejteredetű bőrrákot és 2500 melanomát diagnosztizálnak, ez utóbbi a legagresszívabb típus, gyorsan és könnyen képez áttétet.
A dermatológusok hangsúlyozták: a korai stádiumban felismert bőrrák általában jól kezelhető; a betegség kialakulása tudatos UV-védelemmel, progressziója rendszeres önvizsgálattal és korszerű terápiákkal megelőzhető.
A prevenciós stratégia első pillére az UV-sugárzás elleni fényvédelemre épül. Európa az elsők között van az ehhez köthető bőrrákos megbetegedések számában. A bőrgyógyászok kiemelték: a megelőzés legfontosabb eleme a káros sugarak elleni védekezés, a napozás, szolárium kerülése mellett a megfelelő fényvédelem, a ruházat, kalap használata és a magas, 30-as, de inkább 50-es faktorszámú naptej használata.
Időszerű, hogy végleg leszámoljunk az öncélú napozáshoz, barnasághoz kapcsolódó tévhitekkel és egészségmítoszokkal. A bőr egészsége szempontjából a legegyszerűbb és leghasznosabb bőrgyógyászati tanács, hogy az esztétikai célzatú napozásnak, szoláriumhasználatnak nincs egészséges szintje. Az tévhit, hogy a szoláriumos barnaság felkészíti a bőrt a nyaralásra
– mutatott rá prof. dr. Wikonkál Norbert bőrgyógyász, a Magyar Dermatológiai Társulat elnöke. Hozzátette: különbséget kell tenni a napon való tartózkodás és a napozás között, az előbbi fiziológiai szükségesség a D-vitamin-képzésen túlmutatóan is számos élettani folyamat fontos feltétele. „A nagy testfelületet érintő, hosszabb ideig tartó, UV-védelem nélküli napozás ugyanakkor egyértelműen egészségkárosító hatású és kerülendő” – szögezte le.
Az európai társaság a teljes testes napozást, illetve az UV-sugarak káros hatásait már egyenesen a dohányzás okozta egészségkárosításhoz hasonlítja.
Wikonkál Norbert felidézte: a 2022-ben a kilenc hazai orvostársaság együttműködésével frissített D-vitamin-konszenzus-ajánlás szerint Magyarországon az ideális D-vitamin-ellátottság fenntartásához márciustól októberig a végtagokat, a vállat és az arcot érő direkt napsugárzás szükséges – az UV-B sugárzás erősségétől függően napi 15–30 perces időtartamban. A nyári időszakban 11 és 15 óra között érdemes kerülni a napon való tartózkodást, illetve gondoskodni a megfelelő fényvédelemről.
A legalább 30-as, de még inkább az 50-es faktorszámú napvédő krémek és naptejek használatát nem csak nyaralás közben ajánlják a bőrgyógyászok, a szabadban végzett tevékenységek, sportolás alatt sem szabad erről megfeledkezni, csakúgy, mint a teljes testet fedő ruházat viselését, a széles karimájú kalapot különösen a magas, 3-as UV-index esetén, ami akár mobiltelefonon is lekövethető. Wikonkál Norbert szerint a nyári időszakban a naptejek használatát a napi rutin részévé kell tenni a ruhával nem takart bőrfelületeken. „A kisgyermekeket, a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőket az árnyékban sem szabad ruha nélkül hagyni, ott is le tudnak égni” – emelte ki.
Az MDT laikusoknak készített honlapján, a skindex.hu-n az aktuális UV-sugárzás mértékéről, illetve a fényvédelemről is lehet informálódni.
Lengyel Zsuzsanna bőrgyógyász, a Magyar Dermatológiai Társulat vezetőségi tagja úgy látja, az emberekben hamis biztonságérzet alakul ki a magasabb faktorszámú naptejek használatakor, ezért hajlamosabbak több időt tölteni a napon.
Egyrészt ezeket a termékeket kétóránként újra alkalmazni kell, másrészt a maximális védelemhez az szükséges, hogy a kritikus időszakokat megfelelő ruházatban, illetve árnyékban töltsük. Egyre fontosabbá válik, hogy újragondoljuk a napozási szokásainkat és a barnulás kultúráját
– húzta alá.
Bőrrák is lehet - íme a jelek
Az anyajegy vérzése nem feltétlen a bőrrák jele, de nem lehetünk nyugodtak, amíg orvos meg nem vizsgálta. Egy felnőttnek átlagosan 10-50 anyajegye van, amelyek többségükben teljesen ártalmatlanok. De mit kell tenni, ha az egyik vérezni kezd – akár csak egy banális sérülés miatt? Mikor utalhat a vérzés bőrrákra?
Az anyajegy egy kis pigmentált növedék a bőrön, amely bármely testtájon jelen lehet, és mint bármely bőrfelület, ez is vérezhet - például egy sérülés, horzsolás, vágás hatására. Meglehetősen gyakori, hogy a borotvált felületeken jelentkezik a vágás miatti vérzés, vagy éppen egy ruhadarab vagy táska okozta hosszabb távú irritáció eredményezi a felület enyhe vérzését. Az is előfordulhat, hogy az anyajegyhez közeli csípés viszketése miatti erős vakarás hatására kezd vérezni az adott terület. Mivel azonban a jelenség meglehetősen ijesztő lehet az érintetteknek - hiszen sokan azonnal a bőrrákra gondolnak-, fontos tudni, hogy a sérülés miatti vérzés az esetek döntő többségében ártalmatlan dolog és nem utal bőrdaganatra - mondta Dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológus az Egészségkalauznak.
Ha azonban sérülés vagy más nyilvánvaló ok nem áll az anyajegy vérzése mögött, mindenképpen fontos azt orvossal ellenőriztetni. Ugyancsak ezt kell tenni, ha bármilyen egyéb változást észlelnek az anyajegyen, ha viszket, vagy változik az alakja, színe, pigment eloszlása, nagysága, formája, illetve ha nem vér, hanem valamilyen más folyadék szivárog belőle – mondja Szántó doktornő.
Milyen tünetek miatt kell bőrrák szűrésen részt venni?
- Ha megváltozik, egyenetlen lesz az anyajegy színe, például barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.
- Ha megváltozik a határa, ha egyenetlen szélűvé válik, vagy ha terjedni kezd a bőrfelszínen.
- Ha aszimmetrikussá válik az anyajegy alakja.
- Ha megváltozik a felszíne, például egy lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik.
- Ha új bőrképlet jelenik meg a bőrön. A melanoma ugyanis csupán az esetek kevesebb, mint felében alakul ki korábbi anyajegyből, az esetek többségében újonnan keletkezik.
- Ha felmaródás vagy kisebesedés mutatkozik az anyajegyen, és a viszketése, nyilvánvaló ok nélküli vérzése is ellenőrzést igényel.
- Akkor is érdemes anyajegyszűrést végeztetni, ha nincs gyanús tünet, de korábban előfordult már bőrrák – akár a páciensnél, akár a családjában.
- Ugyancsak érdemes részt venni az éves szűrésen, ha nagyon sok anyajegye van valakinek, vagy élete során sokat tartózkodott a napon.
- Egy egyszerű vérzés nem igényel semmiféle további kezelést, de ha nem egyértelmű a kiváltó ok, ha a vérzés újra és újra jelentkezik, vagy ha más gyanús tünet is felmerül, mindenképpen fontos a bőrgyógyászi ellenőrzés – hangsúlyozza dr. Szántó Hajnalka.
A bőrrákról itt olvashat bővebben.
(Képünk illusztráció / Pexels)