Melanóma: súlyos jel utalhat a bőrrákra - forduljon orvoshoz, ha ezt látja

Az anyajegy vérzése nem feltétlen a bőrrák jele, de nem lehetünk nyugodtak, amíg orvos meg nem vizsgálta. Egy felnőttnek átlagosan 10-50 anyajegye van, amelyek többségükben teljesen ártalmatlanok. De mit kell tenni, ha az egyik vérezni kezd – akár csak egy banális sérülés miatt? Mikor utalhat a vérzés bőrrákra? 

2024. május 5., 14:59

Szerző:

Az anyajegy egy kis pigmentált növedék a bőrön, amely bármely testtájon jelen lehet, és mint bármely bőrfelület, ez is vérezhet - például egy sérülés, horzsolás, vágás hatására. Meglehetősen gyakori, hogy a borotvált felületeken jelentkezik a vágás miatti vérzés, vagy éppen egy ruhadarab vagy táska okozta hosszabb távú irritáció eredményezi a felület enyhe vérzését. Az is előfordulhat, hogy az anyajegyhez közeli csípés viszketése miatti erős vakarás hatására kezd vérezni az adott terület. Mivel azonban a jelenség meglehetősen ijesztő lehet az érintetteknek - hiszen sokan azonnal a bőrrákra gondolnak-, fontos tudni, hogy a sérülés miatti vérzés az esetek döntő többségében ártalmatlan dolog és nem utal bőrdaganatra - mondta Dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológus az Egészségkalauznak.

Ha azonban sérülés vagy más nyilvánvaló ok nem áll az anyajegy vérzése mögött, mindenképpen fontos azt orvossal ellenőriztetni. Ugyancsak ezt kell tenni, ha bármilyen egyéb változást észlelnek az anyajegyen, ha viszket, vagy változik az alakja, színe, pigment eloszlása, nagysága, formája, illetve ha nem vér, hanem valamilyen más folyadék szivárog belőle – mondja Szántó doktornő.

Milyen tünetek miatt kell bőrrák szűrésen részt venni?

  • Ha megváltozik, egyenetlen lesz az anyajegy színe, például barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.
  • Ha megváltozik a határa, ha egyenetlen szélűvé válik, vagy ha terjedni kezd a bőrfelszínen.
  • Ha aszimmetrikussá válik az anyajegy alakja.
  • Ha megváltozik a felszíne, például egy lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik.
  • Ha új bőrképlet jelenik meg a bőrön. A melanoma ugyanis csupán az esetek kevesebb, mint felében alakul ki korábbi anyajegyből, az esetek többségében újonnan keletkezik.
  • Ha felmaródás vagy kisebesedés mutatkozik az anyajegyen, és a viszketése, nyilvánvaló ok nélküli vérzése is ellenőrzést igényel.
  • Akkor is érdemes anyajegyszűrést végeztetni, ha nincs gyanús tünet, de korábban előfordult már bőrrák – akár a páciensnél, akár a családjában.
  • Ugyancsak érdemes részt venni az éves szűrésen, ha nagyon sok anyajegye van valakinek, vagy élete során sokat tartózkodott a napon.

- Egy egyszerű vérzés nem igényel semmiféle további kezelést, de ha nem egyértelmű a kiváltó ok, ha a vérzés újra és újra jelentkezik, vagy ha más gyanús tünet is felmerül, mindenképpen fontos a bőrgyógyászi ellenőrzés – hangsúlyozza dr. Szántó Hajnalka.

Tévhitek a bőrrák kapcsán, lehet, hogy rosszul ismerte eddig ezt a szörnyű betegséget

A melanóma kockázata már a 40 évnél fiatalabbak körében is jelentős, az idő előrehaladtával pedig még inkább oda kell figyelni és betartani a szükséges óvintézkedéseket.

melanóma egyfajta bőrrák, amely általában a napfénynek kitett bőrön jön létre. A karok, a hát, az arc és a lábak bőrfelületei vannak a legnagyobb veszélyben, de kialakulhat akár a szemben is. A legtöbb melanómát az ultraibolya sugárzás okozza, amely a napfényből és szoláriumlámpákból éri el a testünket, ezért az UV- sugárzásnak való kitettség korlátozása csökkentheti a bőrrák kockázatát.

A legfrissebb kutatások szerint a melanóma kockázata növekszik a 40 év alattiak, különösen a nők körében. A bőrrák tüneteinek ismerete segíthet abban, hogy a rákos elváltozásokat még a rák terjedése előtt felismerjék és kezeljék, a melanóma ugyanis sikeresen kezelhető, ha időben felfedezik.

Magyarországon évente átlagosan 360-400 beteg hal meg melanoma miatt. A betegség első jelei és tünetei gyakran a következők:

  • változás egy meglévő anyajegyben
  • új, pigmentált vagy szokatlan megjelenésű növekedés a bőrön

Tévhitek a melanóma kapcsán

Gyakori tévhit, hogy a melanóma mindig anyajegyként kezdődik, tehát egy már korábbi anyajegy kezd elrákosodni, ám valójában egészséges bőrön is előfordulhat. A tünetek a test bármely részén megjelenhetnek, olyan területeken is, amelyek nincsenek annyira kitéve a napnak. Ide tartozik a lábfej, a kézfej és a körömágy. Sőt, a melanoma a szervezeten belül is előfordulhat. Ezek a rejtett melanómák, amelyek főként barna vagy fekete bőrű embereknél jelentkezik.

Sokan abban a tudatban élnek, hogy ha egy melanómát időben észrevesznek és orvosilag kimetszik, minden baj elhárult egycsapásra. Sajnos azonban megesik, hogy az észlelése előtt már átterjedt a test más részeire is. Ezért a diagnosztizálása után elengedhetetlen a rendszeres bőrellenőrzés egy bőrgyógyásznál.

Kiderült, hogy sokan, akik áldozatául estek ennek a betegségnek, azt hitték, hogy a fényvédő krém 100 százalékos védettséget nyújt a bőr számára a nap káros sugarai ellen. Az igazság ezzel szemben az, hogy a fényvédő krém használata csak egyike azoknak a bőrvédő intézkedéseknek, amelyet minden nap alkalmazni kell.

Annak érdekében, hogy megvédjük magunkat a nap okozta UV-károsodástól, javasolt ruhával fedni a testet a tűző napon, minél magasabb faktorszámú fényvédőt kenni a bőrre és rendszeresen megismételni a műveletet. Továbbá az orvosok melegen ajánlják, hogy hordjunk rendszeresen UV-szűrös napszemüveget, valamint kalapot, méghozzá széles karimájút, amely leárnyékolja az arcot. Ezek az intézkedések mind csökkentik a melanóma előfordulásának esélyét.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: DIGICOMPHOTO / SCIENCE PHOTO LIBRA / FCA / AFP)