Még több virágot hoz a muskátli, ha ezzel locsolja csapvíz helyett
A muskátli gondozása során néhány trükköt érdemes bevetni.
Bár a muskátli alapvetően a kezdő hobbikertészek számára is jó választás lehet, hiszen akár a kertben, akár a balkonon vagy az ablakpárkányon jól érzi magát, és nem igényel rengeteg gondoskodást, ám néhány fontos szabályt így is be kell tartani, és nem árt bevetni néhány apró trükköt sem – mutatott rá a Grimsby Garden Center.
A muskátli évtizedek óta a magyar kertek, ablakpárkányok és teraszok kedvenc növénye. Ez nem véletlen, ugyanis egy igazán ellenálló, látványos növényről van szó, amely még azoknál is hosszú ideig virágzik, akik nem feltétlenül született kertészek. Ám némi figyelemre mégis szüksége van ezeknek a színes növényeknek, így aki azt szeretné, hogy a muskátlija valóban májustól egészen októberig élettel teli legyen és virágozzon, annak érdemes megfogadni néha egyszerű, de bevált tanácsot a szakemberektől.
A muskátli virágzásának titka a locsolásban rejlik
A muskátli imádja a napsütést, de nem bírja a forró, levegőtlen zugokat. Ha teheti, olyan helyet válasszon neki, ahol napi hat órán át süti a nap, de a legforróbb délutáni órákban nem égeti a tűző napfény. Jól érzi magát virágágyások szélén, más növények társaságában, ugyanakkor remekül mutat kaspóban, balkonládában vagy egyszerű cserépben is.
Érdemes tudni, hogy muskátli egyetlen területen rendkívül érzékeny, ez pedig nem más, mint a locsolás. Rendkívül rosszul tűri mind a kiszáradást, mint a túlöntözést, így erre célszerű nagy figyelmet fordítani. Hetente legalább egyszer alaposan meg kell locsolni, de a nyári hőségben ez akár minden másnapos öntözést is jelenthet. Az ujjunkkal is ellenőrizhetjük, mikor szomjas: ha 5-8 cm mélyen a föld száraz, jöhet a kanna. Fontos, hogy soha ne hagyjuk, hogy a cserépben álljon a víz – ez rövid idő alatt tönkreteheti a gyökereket. Használjon vízelvezető lyukas cserepet, és esős időben is ügyeljen arra, hogy a felesleges víz eltávozhasson.
Aki szeretné serkenteni a muskátli virágzását, annak a kertészeti szakemberek azt javasolják, hogy csapvíz helyett használja fel az összegyűjtött esővizet a locsolásához, ebben ugyanis olyan ásványi anyagok is lehetnek, amelyek elősegíthetik a virágzást.
Ahhoz, hogy a muskátli ne csak életben maradjon, hanem valóban buja virágzással örvendeztessen meg, szüksége van rendszeres tápanyag-utánpótlásra is, éppen ezért kéthetente érdemes növénytápot használni. Ezek elősegítik a növény növekedését, növelik az ellenállóképességét, és nem utolsó sorban segítenek abban, hogy színes virágaival uralja az udvart vagy a balkonládát.
Az elnyílt virágokat és a sárguló leveleket rendszeresen el kell távolítani. Ez nemcsak esztétikai kérdés, hiszen a muskátli így újabb és újabb virágzásra ösztönözhető. A levágást ne a virág tövénél, hanem a legközelebbi levélcsomó felett végezze – ez biztosítja az új hajtások megjelenését.
Bármilyen gondosan is ápolja a növényt, a kártevők időnként megjelenhetnek. A muskátlit különösen kedvelik a levéltetvek, a takácsatkák és a fehérlegyek. Ha apró fehér vagy sötét foltokat, ragacsos leveleket vagy szövött pókhálószerű nyomokat észlel, ideje rovarölő szerrel beavatkozni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)