Itt a nyár - ezt nem árt tudni a bőrrák kapcsán
A bőrrák a leggyakoribb ráktípus a világos bőrű emberek körében. A legtöbb esetben azonban megelőzhető – a meteorológiai nyár kezdetén, a melanoma megelőzési hónap alkalmából ez a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) legfontosabb üzenete.
A Házipatika cikkéből kiderül, hogy a világon jelenleg már minden harmadik diagnosztizált daganat bőrrák, aminek a legagresszívabb típusa a melanoma, mert már egészen kis elváltozás is tud áttétet képezni.
A melanoma ellen nem vagyunk eszköztelenek – hangsúlyozta Wikonkál Norbert bőrgyógyász, az MDT elnöke. A legfontosabb az UV-kitettség minimalizálása, mert a melanomás esetek 86 százalékáért az UV-sugárzás a felelős. Ez nyomot hagy a bőrben, a hatások az évek során összeadódnak, a napégés pedig már rövid távon megsokszorozza a bőrrák kockázatát. Ezért nincs „egészséges barnaság”, az aktív napozás olyan, mint a dohányzás: pár perc is lehet ártalmas a napon, ahogyan néhány szál cigaretta.
Ha mégis muszáj napra menni, akkor fontos betartani a mindenki által unalomig ismert szabályt: 11 és 15 óra között lehetőleg ne, vagy ha mégis, akkor könnyű vagy UV-védő ruházattal kell takarni a testet, ahol csak lehet. A szabadon maradó testfelületen pedig legalább 30+, 50+ faktoros fényvédő krémet kell használni. Ami a szoláriumot illeti, itt is érvényes az „egy is sok” elv, 18 év alatt pedig kifejezetten tilos a szolárium használata – emelte ki a bőrgyógyász.
Az MDT elnöke úgy fogalmazott, hogy nem a napot kell kerülni, hiszen az UV-sugárzás – a D-vitamin-képzésen túlmutatóan is – számos élettani folyamat fontos feltétele. Maga a napozás az, ami egyértelműen káros, amikor az UV-sugárzás védelem nélkül nagy testfelületet ér – írja a lap.
Bőrrák is lehet - íme a jelek
Az anyajegy vérzése nem feltétlen a bőrrák jele, de nem lehetünk nyugodtak, amíg orvos meg nem vizsgálta. Egy felnőttnek átlagosan 10-50 anyajegye van, amelyek többségükben teljesen ártalmatlanok. De mit kell tenni, ha az egyik vérezni kezd – akár csak egy banális sérülés miatt? Mikor utalhat a vérzés bőrrákra?
Az anyajegy egy kis pigmentált növedék a bőrön, amely bármely testtájon jelen lehet, és mint bármely bőrfelület, ez is vérezhet - például egy sérülés, horzsolás, vágás hatására. Meglehetősen gyakori, hogy a borotvált felületeken jelentkezik a vágás miatti vérzés, vagy éppen egy ruhadarab vagy táska okozta hosszabb távú irritáció eredményezi a felület enyhe vérzését. Az is előfordulhat, hogy az anyajegyhez közeli csípés viszketése miatti erős vakarás hatására kezd vérezni az adott terület. Mivel azonban a jelenség meglehetősen ijesztő lehet az érintetteknek - hiszen sokan azonnal a bőrrákra gondolnak-, fontos tudni, hogy a sérülés miatti vérzés az esetek döntő többségében ártalmatlan dolog és nem utal bőrdaganatra - mondta Dr. Szántó Hajnalka, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, allergológus, klinikai immunológus az Egészségkalauznak.
Ha azonban sérülés vagy más nyilvánvaló ok nem áll az anyajegy vérzése mögött, mindenképpen fontos azt orvossal ellenőriztetni. Ugyancsak ezt kell tenni, ha bármilyen egyéb változást észlelnek az anyajegyen, ha viszket, vagy változik az alakja, színe, pigment eloszlása, nagysága, formája, illetve ha nem vér, hanem valamilyen más folyadék szivárog belőle – mondja Szántó doktornő.
Milyen tünetek miatt kell bőrrák szűrésen részt venni?
- Ha megváltozik, egyenetlen lesz az anyajegy színe, például barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.
- Ha megváltozik a határa, ha egyenetlen szélűvé válik, vagy ha terjedni kezd a bőrfelszínen.
- Ha aszimmetrikussá válik az anyajegy alakja.
- Ha megváltozik a felszíne, például egy lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik.
- Ha új bőrképlet jelenik meg a bőrön. A melanoma ugyanis csupán az esetek kevesebb, mint felében alakul ki korábbi anyajegyből, az esetek többségében újonnan keletkezik.
- Ha felmaródás vagy kisebesedés mutatkozik az anyajegyen, és a viszketése, nyilvánvaló ok nélküli vérzése is ellenőrzést igényel.
- Akkor is érdemes anyajegyszűrést végeztetni, ha nincs gyanús tünet, de korábban előfordult már bőrrák – akár a páciensnél, akár a családjában.
- Ugyancsak érdemes részt venni az éves szűrésen, ha nagyon sok anyajegye van valakinek, vagy élete során sokat tartózkodott a napon.
- Egy egyszerű vérzés nem igényel semmiféle további kezelést, de ha nem egyértelmű a kiváltó ok, ha a vérzés újra és újra jelentkezik, vagy ha más gyanús tünet is felmerül, mindenképpen fontos a bőrgyógyászi ellenőrzés – hangsúlyozza dr. Szántó Hajnalka.
A bőrrákról itt olvashat bővebben.
(Kiemelt képünk forrása: Budai Egészségközpont)