A melegkiütés akár hőkimerüléshez, hőgutához is vezethet

A magas hőméréklet, páratartalom és az erős napsütés bőrproblémát is okozhat. A melegkiütés kellemetlen tünetekkel jár, de akár hőkimerüléshez, hőgutához is vezethet. 

2024. július 15., 10:20

Szerző:

A melegkiütés, vagyis miliaria akkor jelentkezik, mikor az elhalt hámsejtek, esetleg baktériumok elzárják, eltömítik az izzadságmirigyekből kiinduló csöveket. A verejték így nem tud szabadon távozni, irritációt, gyulladást okozhat. A melegkiütés rendkívül gyakori a csecsemőknél, kisgyermekeknél, akiknek a hőszabályozó rendszere még nem elég fejlett. A hólyagocskák csoportokban jelentkezhetnek, a leggyakrabban a háton, a mellkason, a vállakon, a hónaljban, a könyökhajlatban, esetleg a mellek alatt vagy egyéb testhajlatokban – írja az Egészségkalauz.

A melegkiütés típusai

A melegkiütés két leggyakoribb típusa a kristályos miliaria, illetve a gyulladásos miliaria rubra. 

A kristályos miliaria sok apró, vízhólyagra emlékeztető, tiszta folyadékkal teli kiütés formájában jelentkezik. Nem okoznak kellemetlen tüneteket, nem viszketnek, nem gyulladnak be, dörzsölés, vakarás hatására kipukkadnak.

A miliaria rubra gyulladással is együtt járó bőrtünet: a vöröses árnyalatú hólyagocskák erősen viszkethetnek, a környékükön lévő bőr megduzzad. A pattanásokra emlékeztető kiütéseket nem lehet kinyomni, eltávolítani.

A melegkiütés veszélyei

A melegkiütés extrém esetekben komoly egészségügyi veszéllyel járó állapotot okozhat. Ha a melegkiütés nagyobb testfelületet érint, megnőhet a hőkimerülés vagy a hőguta rizikója, hiszen az eltömődés miatt akadályozottá válik a verejtékezés, így a szervezet nem képes megfelelően hűteni magát.

Jóval ritkábban, de előfordulhatnak súlyosabb esetek is. Ilyenkor a gyulladás továbbterjed, nemcsak nagyobb bőrfelületre, de a bőr mélyebb rétegeibe is. Ebben az esetben a kiütések rendkívül gyorsan jelenhetnek meg, és általában égő érzés kíséri őket.

Így kezelje a melegkiütést

A legtöbb esetben a melegkiütés semmilyen orvosi kezelést nem igényel, de az első jelentkezésekor érdemes megmutatni azt szakorvosnak, hogy az esetleges hasonló tünetekkel járó, de veszélyesebb betegségeket kizárják. A miliaria kellemetlen tüneteinek enyhítéséhez – ha szükséges – használhatunk hűsítő kenőcsöket vagy hintőport is.

A melegkiütés megelőzéséhez elsősorban az egészséges verejtékezést kell biztosítani, emellett pedig meg kell akadályozni a test túlhevülését. Viseljünk az időjárásnak megfelelő, lenge, világos színű ruhát – a kisbabákat se öltöztessük túl! A legmelegebb órákat lehetőleg töltsük árnyékban, vagy a lehűtött szobában. Ha szükséges, naponta többször is zuhanyozzunk le langyos vízzel.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)