Nem tudja életben tartani a mikulásvirágot? Ezeket a bevált módszereket érdemes kipróbálni

A növények közül a mikulásvirág okozza a legtöbb fejtörést a hobbikertészeknek.

2024. december 3., 19:02

Szerző:

Télen jóval kevesebb lehetőség van arra, hogy színes virágok kerüljenek a lakásba, így nem meglepő, hogy az élénk színekben pompázó mikulásvirág évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend. Korábban inkább kerti cserjeként volt ismert, ám a nemesítéseknek köszönhetően már szobanövényként is tartható, és jóval dúsabbá vált a levélzete is.

Bár sokan nem tudják, de valójában a színes, virágnak hitt részek is levelek, amelyek idővel sötétebbé válnak, majd el is száradnak. A virágok a középen látható, sárga rügyek, amelyekből minél több van, annál nagyobb az esély arra, hogy hosszú ideig gyönyörködhetünk a növényben. Ugyan még manapság is a piros verzió a legkedveltebb (nevét is erről kapta), de például rózsaszín vagy fehér árnyalatban is kapható.

A téli időszakban szinte bárhol megvásárolható a növény, így a beszerzése könnyen megoldható, a tartása azonban már korántsem egyszerű.

A mikulásvirág így lesz sokáig gyönyörű

Sok bosszúságot okozott már ez a mutatós növény, ugyanis a nem megfelelő tartási körülmények miatt gyakran előfordul, hogy néhány nap után lehullajtja a levelét, és csak a csupasz szárak maradnak a cserépben. Ezt azonban néhány egyszerű szabály betartásával mindenki elkerülheti. Már a beszerzéskor is nagy figyelmet kell fordítani a szállításra, ugyanis a mikulásvirág annak ellenére is érzékeny a hidegre, hogy a téli szezon kedvelt növénye. Ha a hazaszállításkor megfázik, menthetetlenül elpusztul. Érdemes fóliázva, vagy akár dobozban hazavinni.

A 18-24 fok közötti hőmérséklet a legideálisabb a növény számára, de fontos tudni, hogy amennyire káros lehet a hideg, épp annyira az ennél nagyobb meleget sem kedveli, így egy túlfűtött szobában szintén elszáradhat. Amíg virágzik, az ennél hűvösebb, kb. 16 fokos hőmérséklet szükséges, bár a legtöbb növény, amelyet megvásárolnak, már kinyílt, mire bekerül egy lakásba.

A növény érzékeny a huzatra, illetve arra is, ha hozzáérnek a levelei a hideg ablakhoz vagy a forró radiátorhoz, így az ablakpárkány egyáltalán nem ideális hely számára. Ezt támasztja alá az is, hogy a direkt tűző napot sem viseli jól, egy mérsékelten világos helyen azonban jól érzi magát, hiszen a teljes sötétben is hamar elpusztul.

Mérsékelt öntözésre van szüksége, ám ha a levelek elkezdenek összepöndörödni és a földje szárazzá válik, akkor egyértelmű, hogy bőségesebb locsolásra van szükség. Ezt követően az alsó levelei elszáradhatnak és lehullhatnak, de a növény továbbra is életben marad. A párásítás fontos, akár a növény leveleit is érdemes lehet permetezni, ha túl száraz a lakás, amire a fűtési szezonban nagy esély van. Gyakori probléma az atkák megjelenése, amely sajnos már a kereskedésekben megtámadhatja a növényt. Ezektől sajnos csak akkor lehet megszabadulni, ha a fertőzött leveleket eltávolítjuk, a növényt pedig átültetjük, de kezdő növénytartóknál sajnos ez sem mindig hoz eredményt.

Azt is fontos tudni, hogy a mikulásvirág több típusa is mérgező: nedvei az arra érzékenyeknél és gyerekeknél is allergiás reakciókat válthatnak ki, a háziállatokra nézve pedig végzetes lehet, így ennek tudatában érdemes kiválasztani a megfelelő helyet a növény számára.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)