Veszélyes kártevő pusztíthatja a hazai növényvilágot, nagy baj lehet

Egyre közelebb kerül Magyarországhoz a veszélyes kártevő. 

2024. november 8., 15:55

Szerző:

Bár Magyarországon még nem mutatták ki a jelenlétét, de úgy tudni Romániában már felbukkant a veszélyes kártevő, az őszi sereghernyó – közölte honlapján a Magyar Mezőgazdaság

Nagy fenyegetés 

A portál cikke szerint az őszi sereghernyó főleg a pázsitfűféléket fogyasztja, de a kukoricát, rizst és cukornádat is előszeretettel majszolja. Emiatt óriási fenyegetést jelent a növényvilágra, s mivel egyre közelebb kerül Magyarországhoz, nem kizárt, hogy itt is pusztítást okoz, ami aztán hatással lehet az élelmiszer-ellátásra is. 

Szelek szárnyán 

Spodoptera frugiperda, vagyis az őszi sereghernyó Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein őshonos. Vándorlepke, aminek csak átmeneti populációja vándorol a mérsékelt égövi régiókba. Megfelelő körülmények között viszont több száz kilométerre is képes elrepülni. Közép-Amerikában, valamint az USA déli részén a kifejlett egyedek tavaszi generációja északnak indul és akár 480 kilométer távolságra is eljuthatnak. Azt egyelőre nem tudni, miként tudnak ennyire messzire jutni, de állítólag a szél nagymértékben hozzájárul a lepke hosszú távú vándorlásához. 

Felbukkanása Európában 

Európában először Cipruson fedezték fel a kártevőt még 2023-ban, majd nem sokkal később Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban és Törökországban is felbukkant. Behurcolása valószínűleg a kereskedelemre vezethető vissza, a baj csak az, hogy az európai terjedés felgyorsult, mivel az őszi sereghernyó nemcsak a növények leveleire, de a csomagok felületére is képes elhelyezni a petéit. 

Főleg éjjel támadnak 

A petékből kikelő lárvák pedig aztán gyakorlatilag válogatás nélkül kezdenek táplálék után kutatni. A lepkék alapvetően éjszakai életet élnek, főleg a párás estéken a legaktívabbak. A növény minden részén rágnak, így hatalmas károkat tudnak okozni a fül feletti növényi részeken. A Spodoptera-fajok lárváit általában sereghernyóknak, a kifejlett egyedeket pedig ritkán sereghernyó-molynak (armyworm moths) nevezik. Itthon őszi sereghernyóként emlegetjük.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: 

A Jazzy Rádió Business Class műsorának Dr. Heltai Miklós, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének intézetigazgatója beszélt arról, hogy miért látunk egyre nagyobb számban vörös rókát Budapesten, és mit kell tennünk, ha találkozunk egy rókával.