Fűtési szezon vs. szobanövények: így élhetik túl a telet a virágok beltérben

Nem kétséges, hogy a szobanövények számára a tél megterhelő időszak, ugyanis a fűtést általában rosszul viselik.

2024. november 20., 16:36

Szerző:

A kertben nevelgetett növények és fák többsége alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, bár a cserepes növényeket nem lehet kinn hagyni, ha már fagyokra lehet számítani. Azonban a szobanövények számára is kihívást jelent a tél, több szempontból is – hívta fel a figyelmet az Oázis kertészet.

Aki szeretné, hogy hosszú távon is gyönyörűek maradjanak a virágai, annak érdemes télen is nagy figyelmet fordítania a gondozásukra. A megfelelő ápolás segíthet a növényeknek átvészelni ezeket a hónapokat, azt azonban el kell fogadni, hogy néhány fajtától eltekintve nem télen lesznek a legszebbek a szobanövények. A beltéri tartás ellenére az évszakok változását így is megérzik, és reagálnak is rá.

Néhány alapszabály betartásával azonban ilyenkor is bármely lakás díszei lehetnek.

A szobanövények igényei is megváltoznak

Logikusnak tűnhet, hogy a lakásban tartott növények nem érzékelnek semmit a külvilágból, ám ez egyáltalán nincs így. A leginkább talán az viseli meg a szobanövényeket, hogy télen kevesebb napfényhez jutnak. Ezt lámpákkal nem lehet helyettesíteni, és mivel a napfényes órák száma csökken, ráadásul gyakran borús az ég, az sem sokat segít, ha a lakás kevésbé sötét pontjaira kerülnek. Sokan ilyenkor az ablakpárkányra helyezik át a növényeket, ahol azonban a radiátorokból érkező direkt hő károsíthatja azokat, így nem a legjobb megoldás.

A fűtési szezon azonban más szempontból is rosszul érinti a növényeket. A lakás levegője szárazabbá válik, amit hosszú távon, fajtától függetlenül egyetlen növény sem visel jól. Éppen ezért a párásítás nagyon fontos, és meg kell jegyezni, hogy ez az emberi szervezet számára is jót tesz. Ehhez ma már többféle berendezés is kapható, de ilyen nem áll rendelkezésre, akkor az is sokat segíthet, ha a növények levelei is kapnak egy kis friss vízpermetet. A cserép akár elhelyezhető jó vízmegkötő képességű gyöngykavicson vagy tőzegen is, egy nagyobb tálcán, így a párolgás folyamatos lesz. Az igazán elszántak pedig akár üvegházban is elhelyezhetik a növényeket, ehhez ma már elérhetőek olyan búrák, amelyekben egy átlagos szobában is használhatóak.

Azt is fontos szem előtt tartani, hogy a szobanövények ilyenkor nincsenek fejlődési szakaszban, így a tápoldatok használatát is jelentősen mérsékelni kell. A lakásban tartás ellenére a növények ilyenkor nyugvóponton vannak, ehhez igazodva kell számukra időt biztosítani a megújulásra. Az öntözésnek is ehhez kell illeszkednie: általában kevesebb vízre van ilyenkor szükségük, bár néhány fajta igényei ettől mindkét irányba eltérhetnek.

Aki ezen szabályokat betartja, minden bizonnyal sikerül átteleltetnie a szobanövényeit, és jövőre is élvezheti azok látványát és jótékony hatásait.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Huy Phan / Pexels)