5 gyógynövény, ami enyhíti a nátha tüneteit
Az ősszel sokan szenvednek a nátha tüneteitől, ezekkel a gyógynövényekkel felgyorsítható a gyógyulási folyamat.
Ősszel visszatérő betegségnek számít a nátha, a meghűlés, és a felső légúti megbetegedések. A kellemetlen tünetek megnehezíthetik a mindennapokat, éppen ezért ajánlott már rögtön a betegség megjelenésekor bevetni pár házi praktikát és gyógynövényt.
Lándzsás útifű
A növény már régóta használják különféle betegségekre. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de találhatóak benne polifenolok, C-vitamin, kovasav, kálium és cink. Nagy segítség lehet a légutak gyulladásos megbetegedése esetén, alkalmas a köhögés csillapítására, gyakran köptetőként használják a baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Enyhíti a köhögési ingert és mérsékli a torok gyulladását.
Hárs
A népi gyógyászatban már régóta használják a hárs virágzatát különféle meghűléses betegségek tüneteinek a kezelésére. Főként a kislevelű hárs (Tilia cordata) felhasználása általános. A sárga virágokból legtöbbször teát készítenek, mely enyhítheti a nátha tüneteit, főként a köhögést. Ajánlott már az első tünetek megjelenése után meginni a forrázatot, így tudja kifejteni leginkább a hatását.
Borsmenta
A borsmenta nagyon népszerű fűszer- és gyógynövény, ami akár egész évben fogyasztható. Illóolajat is tartalmaz a növény, ami még gyakoribbá teszi a felhasználását. Sok antioxidáns található benne, emellett van benne kálium, kalcium, vas és C-vitamin is. Betegségmegelőző és egészségmegőrző tulajdonságokkal rendelkezik, a mentolnak köszönhetően hűsítő hatása van.
Izlandi zuzmó
Az izlandi zuzmó szintén nagyon hatásos légúti megbetegedések tüneteinek a kezelésére. Gyulladáscsökkentő hatása van, emellett képes csillapítani az émelygést. Különösen hasznos, ha fekete nadálytővel kombinálják. Készíthető belőle tea, az enyhe főzete magában is fogyasztható, emellett létezik belőle szirup.
Kakukkfű
A kakukkfű az árvacsalánfélék családjába tartozik, és régóta használják fűszerként, illetve a népi gyógyászatban. Vágva és morzsolva is kapható, ám az erős aromája miatt óvatosan érdemes bevetni. Alkalmazható gyomorjavítóként, görcsoldóként és remek köhögéscsillapító. Köptető, nyákoldó hatása is van, emellett gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal szintén rendelkezik.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)