Hőség: így ismerhető fel még idejében a kiszáradás
A testünk 60-70 százaléka víz, melyre a sejtjeink megfelelő működéséhez van szükség. Ezt a vizet ugyanakkor folyamatosan pótolnunk kell, hiszen naponta jókora mennyiséget veszítünk el belőle, ami a kiszáradás állapotához vezethet.
Itt a hőség, melynek során a szokásosnál is több folyadékot célszerű fogyasztanunk, főleg akkor, ha el akarjuk kerülni a kiszáradás tüneteit. Ám hogy miért fontos ez, arra az Egészségkalauz cikke hívja fel a figyelmet.
A portál cikke szerint a kiszáradás tulajdonképpen azt jelenti, hogy a szöveteinkben nincs elegendő folyadék ahhoz, hogy tökéletesen működjenek, vagyis több folyadékot veszítünk, mint amennyit az italokkal, ételekkel beviszünk. Az enyhe mértékű kiszáradás csak kellemetlenségeket okozhat, súlyosabb esetben viszont akár az életet is veszélyeztetheti.
A kiszáradás legfontosabb jele a szomjúság, de ennek egyrészt nem mindig tulajdonítunk megfelelő jelentőséget, másrészt azt sem szabad elfelejteni, hogy amikor szomjúságot érzünk, már jóval több folyadékot veszítettünk, mint amit egy pohár vízzel pótolni tudunk. További tünetek lehetnek még:
- Ha annak ellenére kellemetlen a szájszagunk, hogy rendszeresen mosunk fogat és nincsenek fogászati problémáink sem, érdemes elgondolkozni azon is, vajon eleget iszunk-e. A nyálunknak ugyanis antibakteriális tulajdonságai is vannak, pontosabban a nyál segít "eltávolítani" a szájüregben felgyülemlő baktériumokat. Ha azonban nem iszunk eleget, akkor nyálból sem termelődik elegendő, így a baktériumok elszaporodhatnak, és rossz szájszagot okozhatnak.
- A bőrtípusunk függ többek között a genetikai örökségünktől, a hormonjainktól, de a bőr szárazabbá válását az is okozhatja, ha valaki túlságosan keveset iszik. Ilyenkor a bőr nemcsak fénytelennek tűnik, és a tapintása is kellemetlen, de pirultabb is lehet a szokásosnál. Könnyen ellenőrizhetjük, hogy mennyire van kiszáradva a bőrünk: csípjük össze a kézfejünkön, és figyeljük meg, mennyire gyorsan áll vissza az eredeti állapotára.
- A kiszáradás következményeként a vérünk "besűrüsödhet", így a szívünknek keményebben kell dolgoznia, hogy az oxigénben és tápanyagokban gazdag vért eljuttassa a sejtjeinkhez. Ennek – vagyis a kiszáradásnak – az egyik tünete, hogy sokkal kimerültebbnek, fáradtabbnak érezzük magunkat, nehezebben is koncentrálunk. A megfelelő vérnyomás fenntartásához pedig a vérereknek össze kell szűkülniük, ami fejfájást is okozhat. Onnan tudhatjuk tehát, hogy több folyadékra van szükségünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábban egyszerűnek (vagy legalábbis elfogadhatóan nehéznek) tűnő feladatokat már nem tudjuk sem olyan hatékonysággal, sem olyan sebességgel elvégezni. Ez a szellemi és a fizikai tevékenységekre egyaránt igaz!
Az Egészségkalauz cikkében végül figyelmeztet: szoros az összefüggés a kiszáradás, illetve a szomjúság, és az éhség között. Könnyen előfordulhat ugyanis – írja a lap –, hogy a túl alacsony folyadékszint miatt a szervezetünk nem tudja mozgósítani azokat az energiát adó anyagokat, melyeket korábban elraktározott. Ennek következtében hirtelen ellenállhatatlan vágy törhet ránk, hogy valami cukorban, szénhidrátban gazdag ételt együnk. Így ha ezt tapasztaljuk, úgy érdemes legalább két nagy pohár vizet meginnunk.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: DANTE FERNANDEZ / AFP)