Négy fontos szabály kánikulában

Nem újdonság: a nagy melegben fokozottan ügyelni kell a rendszeres folyadékbevitelre. Óvatosan menjünk a napra, igyunk eleget és vigyázzunk a gyerekekre, idősekre. Növényeke és állatokra. Egymásra.

2008. július 28., 17:51

Magyarország közállapotait remekül jelzi az apró interakció: a forgalmas, lámpás kereszteződésnél egy sánta koldus próbál pénzt gyűjteni a Fedél Nélkül árusításával. Tűz a Nap, 30 fok van. Az autók megállnak, a koldus közéjük lép, botorkál, mutatja a portékáját. Egy légkondis autó ablaka leereszkedik és egy jól szituált hölgy anyukás hangnemben kikiabál: menjen árnyékba!

Első számú szabály melegben: menjen árnyékba!

A folyadék fogyasztás fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, különösen, ha hosszú napokon keresztül kell szembenéznünk hőséggel. A meleget pár napig ugyan jól tűri a szervezet, ezután azonban a legerősebbek is kimerülhetnek. Szomjúságunkat azonban ne alkoholos, koffeintartalmú, vagy cukrozott italok fogyasztásával csillapítsuk, mivel ezek épp ellenkezőleg hatnak, vagyis felgyorsítják a folyadék távozását szervezetünkből. A túl sok cukor pedig megköti a vizet, így fogyasztásától csak még szomjasabbak leszünk.

Második számú szabály: a melegben ne cukrosat, alkoholosat igyunk!

A folyadék pótlására ideális az ásványvíz, izotóniás italok, világos tea, friss gyümölcslé, limonádé, citromos víz, vagy gyümölcs fogyasztása. Nekünk az jött be igazán, amikor egy hosszú poharat megöltünk jéggel, rányomunk egy kis citromot, tetejébe némi menta (ha van otthon mentalevél - kinek van...?), akkor mentalevelet tehetünk a tetejébe díszítésként... viszont: bármilyen csábító is, de kerüljük a túlontúl jéghideg italokat, főleg ne igyuk meg őket hirtelen. Akár gyomorgörcsöt is okozhatnak. Az a legideálisabb, ha mindent kissé hűtve fogyasztunk, nem jó sem a túl meleg, sem a túl hideg.

Harmadik számú szabály: lassan a testtel!

Ne egyszerre igyunk nagy mennyiséget, inkább kortyonként, folyamatosan vegyük magunkhoz az egyébként szokásos két liter helyett akár napi három-négy liter folyadékot. Legjobb, ha mindig tartunk magunknál egy fél literes flakont, amit nap közben bárhol újratölthetünk. Gyerekeknél és időseknél még fokozottabban ügyelni kell: sokkal hamarább kiszáradnak és sokszor nem érzik a szomjúságot, így gyakran kínálni kell őket.

Sőt: a melegben jobb, ha visszavesszük a tempót is. Nem érdemes rohanni, hamarabb ki is fárad az ember.

Negyedik számú szabály: egyen sósat és könnyűt!

– Nagy melegben a fokozott izzadás során nem csak vizet, de sót is veszítünk – hívta fel figyelmet Nagy Dóra, a Budai Allergiaközpont dietetikusa. Nem elég csak a folyadék pótlásra figyelni, az ásványi anyagokat is pótolni kell. Ilyenkor főzhet kicsit sósabban, vagy megsózhatja a paradicsomot (bár van, aki eleve sósan eszi). A nagy melegben, sok folyadékveszteség után nagyon jól eshet egy sós leves például - ideálisan pótolja az izzadással elvesztett ásványi anyagokat.

Evésnél ügyeljen rá, hogy könnyen emészthető ételeket válogasson össze. Hőségben ideális választás lehet joghurt, gyümölcs, zöldség, halféleségek és szárnyasok fogyasztása. Ezeket érdemes inkább párolni, vagy grillezni.